Akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny, który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie, i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym,
Pocieszycielu, 
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi, ulecz naszą słabość, przezwycięż wszelkie zło, pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże, zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata!
Amen.

 

 

GROTA WIERCHY - 3 MAJ 2022

3 maja 2022, jak co roku w tych dniach, odprawiliśmy Mszę Świętą przy Grocie Wierchy. Miejsce to znajduje się na szlaku papieskim i jest szczególnie umiłowane przez Św. Jana Pawła II. Msza ta gromadzi także parafian z parafii matki czyli Mucharza oraz z parafii córki czyli Śleszowic. Mszy Świętej przewodniczył Ks. Roman Zapała proboszcz parafii w Śleszowicach, koncelebrowali Ks. Proboszcz Krzysztof Strzelichowski, Ks. Prałat Jan Marcisz, Ks. wikariusz Szymon Miłek oraz pochodzący z Mucharza Ks. Proboszcz z Krakowa os. Podwawelskiego Ks. Jarosław Nowak. Po mszy odśpiewaliśmy litanię loretańską i umiłowaną pieśń Św. Jana Pawła II - Barkę

Dziękujemy licznie przybyłym parafianom i wszystkim, którzy uświetnili tą uroczystość.*

 

 Galeria zdjęć dostępna na stronie: Msza Święta przy Grocie Wierchy 2022 (parafiamucharz.pl) 

* materiały pochodzą ze strony Parafii Mucharz

 DROGA KRZYŻOWA ULICAMI ŚLESZOWIC 

 

 KAZANIA PASYJNE WIELKI POST 2022

 

 

 

 

 

 

 

Peregrynacja ikony Świętej Rodziny w Parafii Mucharz

 

Dnia 28 lutego 2022 Mucharską Parafię nawiedziła Ikona Św. Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa

Wprowadzenie ikony miało miejsce o godzinie 16:00.

Następnie miała miejsce uroczysta Msza Święta której przewodniczył Ks. Biskup Janusz Mastalski. W homilii podkreślał że miłość jest silniejsza od wszelkich waśni i wojen nawiązując również do tragicznej sytuacji u naszych Wschodnich sąsiadów

 

 

Materiał ze zbiorów multimedialnych PARAFII MUCHARZ 

– Ważne jest, byśmy byli wspólnotą miłości dlatego, że Jezus nas tego uczy. Peregrynacja ikony Świętej Rodziny umacnia nas, byśmy byli jedno – mówił bp Janusz Mastalski podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny w parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Mucharzu.

W homilii bp Janusz Mastalski przywołał słowa papieża Franciszka, który w liście do rodzin pisał, że rozpadł relacji małżeńskiej jest przyczyną wielu cierpień, bólu i ran, a wszelkie konflikty należy przezwyciężać z pomocą Jezusa. Biskup powiedział, że dom rodzinny nie może być przestrzenią z której się ucieka. Nie ma tam miejsca na niechęć, przekleństwa, kłótnie. – Musimy pochylić się nad nasza rodziną i mądrze zarządzać naszym duchowym bogactwem – wskazał. Stwierdził, że ważnym jest, by widząc ikonę Świętej Rodziny powiedzieć: „Chcemy iść razem, coraz bardziej zjednoczeni”.

Ze słów Jezusa: „Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną”, należy wyciągnąć konkretne wskazania. Chrystus chce, by człowiek się ogołocił, kierując się ewangelicznym radykalizmem. W pierwszej kolejności nie należy obliczać, czy konkretne rzeczy się „opłacają”, ale trzeba być ofiarnym i odważnym. Tę postawę powinno się przekazywać kolejnym pokoleniom. Święta Rodzina potrafiła być jednoznaczna i radyklana, dlatego należy wpatrywać się w ich przykład.

Kolejnym wskazaniem Chrystusa jest hojność. Biskup powiedział, że często łatwiej podzielić się rzeczami materialnymi, niż okazać emocjonalne wsparcie. – Jesteśmy nieraz zmęczeni, wypaleni, zdenerwowani. Ale ten najbliższy w mojej rodzinie oczekuje, że przekroczę siebie i go dostrzegę – wskazał biskup. Święta Rodzina zawsze się wspierała. Bp Janusz Mastalski zaapelował do młodych, by pamiętali, że rodzice ich kochają bez względu na wszystko.

Radykalizm i hojność sprawiają, że człowiek pójdzie za Chrystusem i jest w stanie Mu zawierzyć. Biskup podkreślił, że wiele osób znajdujących się w ukraińskich miastach prosi o modlitwę, ponieważ swój los zawierzają Bogu. – Ważne jest, byśmy byli wspólnotą miłości dlatego, że Jezus nas tego uczy. Peregrynacja ikony Świętej Rodziny umacnia nas, byśmy byli jedno – powiedział. Zakończył katechezą Ojca Świętego, który mówił że w życiu każdego są radości i smutki. Jezus idzie także z ludźmi zrezygnowanymi, przywracając im nadzieję. – Nigdy się nie załamujmy. Bądźmy dla siebie bliscy. Kochajmy się, a wtedy ani Covid, ani wojna, ani inne nieszczęścia nas nie złamią. Wiecie z jakiego powodu? Bo będziemy mieć świadomość, że nie jesteśmy samotni, że mamy się do kogo przytulić, powiedzieć mu „kocham cię” i usłyszeć te słowa: „kocham cię nad życie” – dodał bp Janusz Mastalski.

za Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

foto: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

więcej zdjęć dostępnych jest w Galerii Parafii Mucharz 

 

Instalacja księdza Proboszcza

13 lutego 2022 roku podczas Mszy świętej o godz. 10:00 miała miejsce INSTALACJA nowego Księdza Proboszcza ks. dr Romana Zapały. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Proboszcz Roman Zapała, Ksiądz Jan Dziubek – Dziekan dekanatu Wadowice-Południe oraz Ksiądz – Proboszcz parafii św. Wojciecha w Mucharzu, który również wygłosił Słowo Boże.

Na początku Mszy świętej, Ksiądz Dziekan odczytał nominację od Metropolity Krakowskiego Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego po czym nastąpiło Wyznanie Wiary Nowego Proboszcza, Przysięga Wierności oraz podpisanie przez ks. Romana Zapałę stosownych dokumentów.

Księdzu Proboszczowi życzymy Bożego Błogosławieństwa od Chrystusa Najwyższego Kapłana oraz opieki naszej patronki Matki Boskiej Częstochowskiej  na każdy dzień posługi w naszej parafii – Szczęść Boże.