Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej

Matko Boża Częstochowska módl się za nami

AKTUALNOŚCI

22 października – poświęcenie figurki Św. Rity

W dniu 22 października gościliśmy w naszej parafii siostry Augustianki, które na każdej Mszy św. przybliżały nam postać św. Rity. Na Mszy o godz. 8:00 poświęcona została figura Świętej, zakupiona przez pielgrzymów w Cascia, a na zakończenie każdej Eucharystii odprawiono modlitwy do św. Rity i błogosławieństwo róż. Przy wyjściu z kościoła można było porozmawiać z siostrami i wesprzeć ich dzieło nabywając przygotowane przez Siostry materiały.

OSTATNIE W TYM ROKU NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

W dniu 07.10.2023r. odbyło się ostatnie tegoroczne nabożeństwo fatimskie. Od maja naszym przewodnikiem duchowym był ks. prałat Jan Marcisz. Podczas ostatniej fatimskiej homilii wspominał m.in. o szóstym, ostatnim objawieniu, 13 października 1917, które było objawieniem szczególnym. Miał wówczas miejsce zapowiadany przez Matkę Boską wcześniej cud, który oglądało blisko sto tysięcy ludzi. Był to tzw. cud słońca – w pochmurną i deszczową pogodę nagle ukazało się słońce, które zaczęło wirować po niebie jak ogniste koło i zbliżać się do ziemi, rzucając promienie kolorowego światła. To niezwykłe zjawisko trwało około 10 minut. W tym krótkim czasie ziemia została całkowicie osuszona, a przemoczone ubrania wyschły. Biskup Fatimy w oficjalnym liście pasterskim na temat cudu pisał: Tysiące ludzi widziało ten taniec słońca… Widziały go osoby z różnych grup i klas społecznych, wierzące i niewierzące, dziennikarze głównych portugalskich gazet, a nawet ludzie przebywający poza miejscem zgromadzenia.

Również dzieci komunijne, które przygotowują się do komunii świętej w naszej parafii otrzymały swoje różańce komunijne, aby na nich mogły się modlić do Matki Boskiej Różańcowej.

Tradycyjnie na zakończenie nabożeństwa odbyła się procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół naszego kościoła parafialnego.

24 Pielgrzymka Do Kalwarii Zebrzydowskiej

– Dróżkami Matki Bożej

W sobotę 9 września odbyliśmy coroczną pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej z modlitwą na Matki Bożej. W pielgrzymce wzięło udział ponad 100 osób, uczestniczących w Mszy św. i ok. 85 osób w Dróżkach. Szczególne Bóg zapłać kieruję do dziewięciu osób pielgrzymujących pieszo, naszej Przewodnik Pani Jadwidze Mikołajek i prowadzącym rozważania Klaudii Maciaszek i Kindze Chowaniec.

Wyjątkowe miejsce w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zajmuje cudowny wizerunek Matki Bożej, która, uzdrawia, króluje i pociesza. K. Wojtyła zauważa, że przychodzimy do Niej nie tylko, aby patrzeć na Nią, rozpamiętywać Jej tajemnice, ale również po to, aby Ona patrzyła na nas swymi miłosiernymi oczyma. Na zakończenie kazania 22 sierpnia 1974 roku ówczesny Kardynał modlił się do Matki Bożej Kalwaryjskiej następującymi słowami: „Matko Boża Wniebowzięta, Matko Boża Kalwaryjska, która tak bardzo miłujesz, jak bardzo zostałaś umiłowana. I to jest powód dla którego my tak do Ciebie lgniemy, tak do Ciebie pielgrzymujemy, tak do Ciebie przychodzimy od dziecięcych lat aż do późnej starości. Bo bardzo zostałaś umiłowana, najbardziej ze wszystkich, ale też najbardziej miłujesz. I za tę miłość Twoją Ci dziękujemy i tej miłości Twojej macierzyńskiej nadal się polecamy, Maryjo Wniebowzięta, Matko Kościoła, Królowo Polski, Matko Boża Kalwaryjska”.

Pielgrzym Kalwaryjski 14/2002

Odpust parafialny oraz jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. prałata Jana Marcisza i ks. kanonika Stanisława Salawy

W dniu 27 sierpnia (niedziela) przeżywaliśmy Odpust Parafialny Matki Boskiej Częstochowskiej połączony z obchodami jubileuszu 50-lecia kapłaństwa ks. prałata Jana Marcisza oraz ks. kanonika Stanisława Salawy.

Uroczystości rozpoczęliśmy od życzeń i kwiatów składanych przez delegacje dorosłych i dzieci z naszej parafii. Sumie odpustowej o godz. 11:30 przewodniczyli księża Jubilaci – ks. Jan i ks. Stanisław oraz ks. Jacek Kaznowski i ks. proboszcz Roman. Płomienną Homilię wygłosił ks. Stanisław Salawa, pierwszy proboszcz naszej parafii. Następnie przeszliśmy Procesją Eucharystyczną wokół kościoła i odśpiewaliśmy Te Deum.

Plan Triduum

PIĄTEK 25 sierpnia 2023r.

7:30 – Różaniec św. cz. II i Spowiedź św.
8:00 – Msza św. z kazaniem

17:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu z Różańcem cz. III i Spowiedź św.
17.30 Koronka do Bożego Miłosierdzia z modlitwą w intencji zmarłych
18:00 Msza św. z kazaniem

SOBOTA 26 sierpnia 2023r.

7:30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i Spowiedź św.
8:00 Msza św. z kazaniem

17:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu z Różańcem cz. I i Spowiedź św.
18:00 Msza św. z kazaniem

NIEDZIELA 27 sierpnia 2023r.

7:30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
8:00 Msza św. i Akt Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski

09:30 Różaniec św. cz. IV
10.00 Msza św. i Akt Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski

11:30 Uroczysta Suma Odpustowa z Procesją Eucharystyczną

Litania do Krwi Chrystusa.

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

Krwi Chrystusa, Jednorodzonego Syna Ojca Przedwiecznego, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, wcielonego Słowa Bożego, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, nowego i wiecznego Przymierza, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, przy konaniu w Ogrójcu spływająca na ziemię, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, tryskająca przy biczowaniu, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, brocząca spod cierniowej korony, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, przelana na krzyżu, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, zapłato naszego zbawienia, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, bez której nie ma przebaczenia, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, która poisz i oczyszczasz dusze w Eucharystii, wybaw nas.


Krwi Chrystusa, zdroju miłosierdzia, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, zwyciężająca złe duchy, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, męstwo Męczenników, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, mocy Wyznawców, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, rodząca Dziewice, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, ostojo zagrożonych, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, ochłodo pracujących, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, pociecho płaczących, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, nadziejo pokutujących, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, otucho umierających, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, pokoju i słodyczy serc naszych, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, zadatku życia wiecznego, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, wybawienie dusz z otchłani czyśćcowej, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, wszelkiej chwały i czci najgodniejsza, wybaw nas.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

P. Odkupiłeś nas, Panie, Krwią swoją.
W. I uczyniłeś nas królestwem Boga naszego.

Módlmy się: Wszechmogący, wieczny Boże, Ty Jednorodzonego Syna swego ustanowiłeś Odkupicielem świata i Krwią Jego dałeś się przebłagać, daj nam, prosimy, godnie czcić zapłatę naszego zbawienia i dzięki niej doznawać obrony od zła doczesnego na ziemi, abyśmy wiekuistym szczęściem radowali się w niebie. Przez Chrystusa, Pana naszego.
W. Amen.

Twemu Sercu Cześć Składamy.

Twemu Sercu Cześć Składamy.

Nabożeństwo czerwcowe
Czerwiec jest miesiącem szczególnie poświęconym Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. To dobra okazja, aby przypomnieć i ponownie zobaczyć ogrom Bożej miłości, która wypływa z Bożego Serca.
Od 1 czerwca zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe we wtorki i czwartki po porannej Mszy Świętej, poniedziałki, środy, piątki i soboty o 17.30, niedziele po Mszy Świętej o 11.30.

22 maja – dzień świętej Rity od spraw beznadziejnych

W naszej parafii 22-go dnia każdego miesiąca odprawiana jest Msza św. połączona z obrzędem poświęcenia róż, a także nabożeństwo z odczytaniem próśb i podziękowań zanoszonych do Boga za wstawiennictwem św. Rity. 

Codzienna modlitwa ku czci św. Rity

Oto przychodzę do ciebie, najdroższa święta Rito, która w sanktuarium w Cascii, gdzie czczone są twe doczesne szczątki, wylewasz na świat zdroje łask. Staję przed tobą, by złożyć ci codzienny hołd mojego serca, pełnego wdzięczności i poświęconego tobie. Miłuję cię, święta Rito, patronko w sprawach trudnych! Ratuj mnie zawsze od nieodwracalnych skutków zła. Przyzywam cię, oblubienico Krzyża Świętego! Odsuwaj daleko ode mnie i od moich bliskich rozpacz, która jest śmiercią dla duszy. Sławię cię, o wzorze młodzieńczego wieku! Spraw, by młodzi ludzie nie wpadali w zasadzki niewiary i fałszywych wartości. Błogosławię cię, litościwa wspomożycielko nieszczęśliwych! Przybądź mi z pomocą w każdej potrzebie i nieszczęściu.  Wychwalam cię, o bohaterko wszelkiej cnoty! Wyproś mi łaskę naśladowania cię w łagodności, cierpliwości i miłości. W ten sposób z pewnością spodobam się Bogu i uczczę cię, która niczego innego nie pragniesz, jak widzieć Go wielbionego przez wszystkich. Kocham cię, moja najsłodsza patronko! Twemu wstawiennictwu powierzam wszystkie me największe nadzieje. Proś za mną Jezusa Ukrzyżowanego, u którego stóp przedstawiają cię na obrazach w chwili otrzymywania kolca z Jego cierniowej korony; módl się za mną i uproś mi przebaczenie mych grzechów.

Źródło: https://zyciorysy.info/sw-rita/ | Zyciorysy.info

Pierwsze tegoroczne nabożeństwo fatimskie

6 maja 2022 odbyło się pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie.

O godzinie 17:30 wspólnie odśpiewaliśmy litanię Loretańską pod przewodnictwem ks. prałata Jana Marcisza – emerytowanego proboszcza parafii w Mucharzu.
Punktualnie o godzinie 18:00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem księdza prałata, który wygłosił okolicznościową homilię.
Podczas homilii ksiądz prałat podkreślał rolę matki oraz dbania o rozwój duchowy rodzin, zwłaszcza dzieci.
Kolejną częścią nabożeństwa był Różaniec fatimski, który zaraz po zakończonej Eucharystii rozpoczęły panie ze Stowarzyszenia „Nasza Wieś Śleszowice” – rozważaliśmy tajemnice radosne.
Ostatnio częścią była procesja Światła wokół kościoła. W procesji nieśliśmy figurę Matki Bożej Fatimskiej. Nie zabrakło też sztandarów oraz dziewczynek sypiących kwiaty. O uroczysty charakter całej liturgii zadbała nasza Liturgiczna Służba Ołtarza oraz pan Organista Dawid.

Poniżej link do artykułu o jakim mówił ksiądz prałat podczas kazania: Mucharz lepszy niż USA | Dziennik Polski (dziennikpolski24.pl)

Msza Święta przy Grocie Wierchy

Msza Święta Polowa przy Grocie Wierchy znajdującej się na szlaku w drodze na Leskowiec pomimo deszczowej aury zgromadziła parafian mucharskich, śleszowickich oraz turystów, pielgrzymów i gości.