2023

Śleszowice, dnia 21 maja 2023 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

VII Niedziela Wielkanocna – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

 1. Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przeżywamy w naszej Parafii również jako Uroczystość Pierwszej Komunii św. Pan Jezus wstępuje do Nieba, a niebem stają się dusze i serca trzynastu Dzieci. Otaczajmy ich modlitwą, aby Ich miłość była wierna i potęgowała w Nich świadomość, że Jezus pragnie by byli świętymi.
 2. Od jutra „Biały Tydzień”: o godz. 17.30 majówka, o 18.00 Msza św. To dobry czas by świętować swoje pierwsze spotkanie z Panem Jezusem, dlatego zapraszam do udziału w Białym tygodniu całymi rodzinami:
 • w poniedziałek młodzież z klasy ósmej. W tym dniu będziemy się modlić o pomyślne zdanie egzaminów, które młodzież rozpocznie we wtorek.
 • we wtorek dzieci z klasy siódmej.
 • w środę młodzież z klasy szóstej.
 • w czwartek dzieci z klasy piątej.
 • w piątek młodzież szkół średnich.
 • w sobotę studentów i młodzież pracującą oraz rodziny z małymi dziećmi.

Możliwość spowiedzi św. od godz. 17.15.

 1. Nabożeństwo majowe dzisiaj odprawimy przy kapliczce Matki Bożej Częstochowskiej w Śleszowicach o godz. 15.30.
 2. W przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 11.30 obchodzić będziemy Uroczystość Rocznicy Pierwszej Komunii świętej dzieci z klasy IV. Spowiedź przed uroczystością w sobotę, o godz. 9.00.
 3. W liturgii tygodnia:

W poniedziałek – Wspomnienie św. Rity z Casci, zakonnicy.

We środę – Wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych.

W czwartek – Wspomnienie św. Grzegorza VII, papieża.

W piątek – Msza św. ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

W sobotę – Msza św. z Wigilii Zesłania Ducha Świętego.

W niedzielę – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

 1. W poniedziałek 22-gi dzień miesiąca w ramach majówki nabożeństwo ku czci św. Rity, na zakończenie Mszy św. błogosławieństwo róż i ucałowanie relikwii.
 2. W piątek 26 dzień miesiąca- Msza św. ku czci Matki Bożej Częstochowskiej i Akt zawierzenia naszej Patronce.
 3. W sobotę wieczorna Msza św. z Uroczystości Zesłania Ducha Świętego połączona będzie z nieszporami. W Zesłanie Ducha Świętego za publiczne odśpiewanie Hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Będziemy ten hymn śpiewać na rozpoczęcie liturgii w sobotę i w niedzielę.
 4. Dziękuje za kolejne ofiary kopertowe, a szczególne Bóg zapłać tym, którzy składają drugie ofiary w kopertach widząc rozpoczęte prace. Podsumowanie przedstawione będzie w niedziele 4 czerwca. Wszystkie ofiary odnotowane są w kartotece parafialnej. W gablocie parafialnej zamieszony został wstępny projekt odbudowy tarasu.
 5. Jeszcze dzisiaj mamy możliwość wsparcia swoim podpisem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej "Chrońmy Dzieci”. Karty poparcia wystawione są na stoliku z gazetami. Szczegóły inicjatywy znajdują się na stronie internetowej: chronmywspierajmy.pl.
 6. Pani Sołtys Halina Ziomek w imieniu Państwa Teresy Gęsikowskiej i Michała syna oraz swoim własnym składa serdeczne podziękowanie wszystkim Darczyńcom i Wolontariuszom za wsparcie finansowe, życzliwość i dobre serce. Zebrano kwotę 29 336 zł., która bardzo pomoże w odbudowie domu. Pracę już się rozpoczęły, bardzo potrzebna jest pomoc w pracach, kto dysponuje wolnym czasem to proszę się zgłaszać do Pani Sołtys. Jeśli ktoś planuje wymianę mebli pokojowych w dobrym stanie to proszę o kontakt ze mną.

Za wszystkich Darczyńców naszej Parafii i z poza parafii modlić się będziemy w piątek 26 maja przez wstawiennictwo naszej Patronki Matki Bożej Częstochowskiej wraz z modlitwą za zmarłych wypominanych.

 1. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła, kwiaty i piękną dekorację Rodzicom Dzieci Pierwszokomunijnych. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy Rodziców Dzieci przeżywających Rocznicę Pierwszej Komunii św.
 2. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego, dla dzieci Mały Gość Niedzielny.

 

Śleszowice, dnia 14 maja 2023 r.

 1. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus przygotowuje nas na swoje odejście do Ojca i zapewnia o swojej ukrytej Eucharystycznej obecności, aż do skończenia świata. Obiecuje także posłanie Ducha Świętego, który już pośród nas jest. Warunkiem przyjęcia Ducha Świętego jest miłość do Jezusa wyrażona w spełnianiu przykazań.

Nabożeństwo majowe dzisiaj odprawimy przy kapliczce w Tarnawie Górnej o godz. 15.30. W tygodniu majówki odprawiamy od poniedziałku do soboty o godz. 17.30.

 1. W liturgii tygodnia:

W poniedziałek – Wspomnienie bł. Zofii z Maciejowskich Czeskiej, zakonnicy.

We wtorek – W święto św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, głównego patrona Polski.

W czwartek – Wspomnienie św. Stanisława Papczyńskiego, kapłana.

W niedzielę – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

 1. W poniedziałek, wtorek i środę przypadają dni modlitw o urodzaje. W środę procesja do Krzyża Misyjnego i modlitwy o dobre urodzaje i za głodujących.
 2. W sobotę o godz. 8.45 Spowiedź św. dla dzieci Pierwszokomunijnych i ich Rodzin.
 3. W przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 11.30 Uroczystość Pierwszej Komunii św., a majówka w tym dniu o godz. 15.30 przy kapliczce Matki Bożej Częstochowskiej.
 4. Bóg zapłać za składane ofiary kopertowe, które przeznaczamy na przygotowanie prac związanych z remontem drogi cmentarza (projekt architektoniczny) i podjętym już remontem tarasu przed wejściem do kościoła. Dziękuje tym, którzy składają drugie ofiary w kopertach widząc rozpoczęte prace. Wszystkie ofiary odnotowane są w kartotece parafialnej.
 5. Szczególne podziękowania kieruję do Pana Stanisława Kudzi za poświęcony czas, bezinteresowną pracę, udostepnienie sprzętu i wywiezienie całego gruzu z tarasu. Bóg zapłać.
 6. Zakończyliśmy prace przy demontażu nawierzchni tarasu, który odsłonił kilka poważnych problemów: płyta jest wyprofilowana spadem w stronę kościoła, na całej powierzchni w gruzie ceglano-dachówkowym stała woda, odsłoniły się pęknięcia płyty, płyta nie jest zespolona ze ścianami kościoła, metalowe podpory donic były skorodowane i groziły zawaleniem się.

W tym tygodniu jeśli pogoda pozwoli rozpoczną się prace izolacyjne i budowa nowej nawierzchni.

 1. Podczas Rady Parafialnej zgłoszono, że niektórzy uważają, że ofiary składane obecnie w kopertach przeznaczone są na drogę cmentarza. Tymczasem od miesiąca w każdych ogłoszeniach parafialnych słyszymy, że ofiary te są przeznaczone na przygotowanie prac związanych z remontem drogi i tarasu, a w ostatnim tygodniu kwalifikacja się zmieniła na wykonanie remontu tarasu. Bardzo proszę o rzetelne słuchanie i czytanie informacji zawartych w ogłoszeniach, by nie siać fermentu i nieporozumień. Drogą cmentarza będziemy się zajmować po ukończeniu remontu tarasu i po wakacjach, gdy będziemy mieli plany architektoniczne, których termin wykonania przewidziano w umowie na koniec sierpnia.
 2. Wójt Gminy Zembrzyce informuje o możliwości zakupu ekogroszku od Gminy Zembrzyce bez limitu ton. Wnioski można składać w terminie do 30 czerwca 2023 r. w Urzędzie Gminy Zembrzyce. Węgiel będzie sprzedawany według kolejności zgłoszeń do wyczerpania zapasów.
 3. Kuria Metropolitalna prosi o przekazanie wiernym informacji o możliwości wsparcia obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej "Chrońmy Dzieci" poprzez zebranie podpisów na załączonej karcie. Szczegóły inicjatywy znajdują się na stronie internetowej: chronmywspierajmy.pl. Podpisy można składać w tym tygodniu, listy znajdują się na stoliku z gazetami.
 4. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i kwiaty. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy Rodziców Dzieci Pierwszokomunijnych.
 5. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego, dla dzieci Staś.

 

 

Śleszowice, dnia 7 maja 2023 r.

 1. W V Niedzielę Wielkanocną słyszymy w Ewangelii słowa Pana Jezusa, który zapewnia nas, że każdy z nas ma mieszkanie przygotowane w Niebie, w Domu Ojca i jedyną drogą prowadzącą do tego celu jest On sam - Jezus Chrystus.

Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca, na zakończenie Mszy św. wobec Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie odprawiamy majówkę. Majówki odprawiamy od poniedziałku do soboty o godz. 17.30. W przyszłą niedzielę majówkę odprawimy o godz. 15.30 przy kapliczce w Tarnawie Górnej.

 1. W liturgii tygodnia:

W poniedziałek – Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej.

W środę – Wspomnienie św. Jana z Avili, kapłana i doktora Kościoła.

W piątek – Wspomnienie św. Pankracego, męczennika.

W sobotę – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy.

 1. W poniedziałek rozpoczynamy remont tarasu, co wygeneruje dużą ilość gruzu. Aby obniżyć koszty, możemy ten gruz wywieź sami dlatego bardzo prosimy wszystkich potrzebujących gruzu lub mogących pomóc o zainteresowanie. Szczegółowych informacji udzieli pan Grzegorz Gancarczyk. W związku z remontem tarasu wchodzimy do kościoła drzwiami przy gablocie z ogłoszeniami oraz od strony zakrystii.
 2. Zapisanych na pielgrzymkę do Włoch zapraszam na spotkanie z przedstawicielem Biura Orlando, które odbędzie się 10 maja (w środę) po wieczornej Mszy św.
 3. W piątek o godz. 19.30 spotkanie Rady Parafialnej.
 4. W ubiegłą sobotę późnym wieczorem, spłonął dom mieszkalny państwa Gęsikowskich. Pożar wybuchł w kuchni, ale szybko rozprzestrzenił się na cały budynek, straty są ogromne, spłonęła doszczętnie kuchnia, klatka schodowa i pokoje z całym wyposażeniem. Apeluję do mieszkańców parafii o pomoc materialną. W tym tygodniu przedstawiciele Rady Sołeckiej i Stowarzyszenia „Nasza Wieś” przejdą od domu do domu prosząc o wsparcie na odbudowę domu. Sołtys Wsi Śleszowice - Halina Ziomek.
 5. Dyrektorzy 5 Domów Pomocy Społecznej z Powiatu Wadowickiego oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wadowicach serdecznie zapraszają do udziału w DNIACH OTWARTYCH organizowanych na terenie tych placówek.

Celem DNI OTWARTYCH jest zaprezentowanie działalności Domów jako placówek niosących pomoc osobom potrzebującym, a także wspierających te  rodziny, które z różnych względów mają trudność w sprawowaniu opieki nad swymi starszymi, chorymi lub niepełnosprawnymi członkami. Szczegóły znajdziemy na plakacie w gablocie ogłoszeń i na ulotkach, znajdujących się na stoliku z gazetami.

 1. Bóg zapłać za składane ofiary kopertowe, które przeznaczamy na przygotowanie prac związanych z remontem drogi cmentarza i podjętym już remontem tarasu przed wejściem do kościoła. Na dzień dzisiejszy złożono w kopertach i przelano na konto parafialne ofiary w kwocie 26 890 od 146 Ofiarodawców, a rozesłanych kopert było ponad 400. Średnia ofiar wynosi 200 zł. ale kilkanaście ofiar było bardzo chojnych sięgających nawet 1000 zł., za co składam serdeczne Bóg zapłać. Bardzo proszę o przypomnienie tej inicjatywy w rodzinach i sąsiedztwie, gdyż wiem z rozmów, że nie wszyscy przeczytali zawarte informacje na temat naszych inwestycji.
 2. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Agatę Kosek, Justyną Kosek, Kingę Chowaniec, Bożenę Michałek, Barbarę Śliwę.
 3. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego, dla dzieci ostatnie majowe egzemplarze

Śleszowice, dnia 30 kwietnia 2023 r.

 1. Trwając w radości Wielkanocnej przeżywamy dzisiaj Niedzielę Dobrego Pasterza nazywaną także Niedzielą Powołań. Uświadamiamy sobie wartość Tych dla naszej wiary, których Pan Jezus powołuje do szczególnej służby w Kościele, aby sprawując sakramenty kontynuowali misję założonego przez Jezusa Kościoła, a jest to misja zbawienia każdego z nas. Pamiętajmy w tym tygodniu szczególnie o modlitwie o nowe powołania w Kościele i w naszej Parafii.
 2. W liturgii tygodnia:

W poniedziałek – Wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika;

We wtorek – Wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora kościoła;

W środę – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki Polski;

W czwartek – Wspomnienie św. Floriana, męczennika.

W piątek – Wspomnienie św. Stanisława Kazimierczyka, kapłana.

W sobotę – Święto Świętych apostołów Filipa i Jakuba.

 1. Jutro rozpoczynamy nabożeństwa majowe, które odprawiamy przed Mszą św. wieczorną o godz. 17.30. Zapraszam na to piękne maryjne nabożeństwo, Rodziców, Babcie i Dziadków, Młodzież i Dzieci proszę, abyście przyprowadzali małe i młodsze dzieci, by w ten sposób uczyć miłości do Maryi naszej Patronki.
 2. W poniedziałek – wieczorna Eucharystia z formularza o św. Józefie, rzemieślniku. Zapraszam wszystkich właścicieli małych i dużych przedsiębiorstw, firm i własnej działalności na wspólną modlitwę majówki o 17.30 i Mszę św. o godz. 18.00. Będziemy prosić św. Józefa o błogosławieństwo dla Was, Waszych pracowników i dzieł, które wykonujecie.
 3. W środę Uroczystość Królowej Polski, Msze św. o godz. 8.00 i 10.00, a o godz. 15.00 przy „GROCIE WIERCHY” i pomniku św. Jana Pawła II. O godz. 10.00 w intencji Mszy św. będziemy dziękować Panu Bogu za Członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Śleszowicach i prosić o dar Opatrzności Bożej we wszystkich podejmowanych posługach i akcjach.
 4. W tym tygodniu pierwszy piątek miesiąca z tej racji odwiedziny Chorych z posługą sakramentalną od godz. 8.00. Spowiedź św. w czwartek i piątek od godz. 17ej.
 5. W sobotę pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie. Adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie wraz z majówką o godz. 17.30, o godz. 18ej Msza św. Po Mszy różaniec przed figurą Matki Bożej Fatimskiej i procesja. W tym roku nabożeństwa fatimskie poprowadzi ks. Prałat Jan Marcisz. Ks. Prałat obchodzi w tym roku Jubileusz 50-lecia Kapłaństwa, który będziemy świętować podczas Odpustu Parafialnego w sierpniu. Podczas Mszy św. zbierana będzie ofiara na tacę.
 6. Zapisanych na pielgrzymkę do Włoch zapraszam na spotkanie z przedstawicielem Biura Orlando, które odbędzie się 10 maja po wieczornej Mszy św.
 7. Bóg zapłać za składane ofiary kopertowe, które przeznaczamy na przygotowanie prac związanych z remontem drogi cmentarza i tarasu przed wejściem do kościoła. W miesiącu maju przystąpimy do pierwszej części remontu tarasu.
 8. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i kwiaty. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Emilię Mikołajek, Barbarę Brańkę, Magdalenę Brańkę, Irenę Paździorę, Małgorzatę Paździorę.
 9. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego, dla dzieci Mały Gość Niedzielny, majowy numer Stasia i darmowy numer Echo Dzieciom. Jest także nowy numer dwumiesięcznika TRWAJCIE W MIŁOŚCI.
 10. Wczoraj pożegnaliśmy w naszej wspólnocie śp. Andrzeja Gałuszkę. Dobry Jezu….

zał.-nr-1-zaproszenie-Abp.-Marka-Jędraszewskiego-na-Skałkę-2023 (1)

Śleszowice, dnia 23 kwietnia 2023 r.

 1. Trzecia Niedziela Wielkanocna obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Biblijna pod hasłem przewodnim: Wierzę w Kościół Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego. Mamy na nowo uświadomić sobie, że Jezus jest Słowem, które stało się Ciałem i zamieszkało pośród nas. To także czas, by sobie postawić pytanie o miejsce Pisma św. w naszym życiu. Czy czytam Pismo św., Ewangelię w ramach osobistej modlitwy? Tydzień Biblijny zaprasza, by odnowić swoją osobistą wieź ze Słowem Boga.
 2. Dzisiaj uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika w parafii Mucharz, Suma odpustowa o godz. 11ej.
 3. W liturgii tygodnia:

W poniedziałek – Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski;

We wtorek – Święto św. Marka, ewangelisty;

W piątek – Wspomnienie bł. Hanny Chrzanowskiej.

W sobotę – Święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy. To także Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II Wojny Światowej.

W niedzielę – Światowy Dzień Modlitw o Powołania – Niedziela Powołań.

 1. W środę 26 dzień miesiąca, wieczorna Msza św. ku czci Matki Bożej Częstochowskiej i akt zawierzenia Parafii, rodzin i siebie samych opiece naszej Patronki. Serdecznie wszystkich zapraszam do wspólnej modlitwy.
 2. W sobotę rozpoczęcie Nowenny przed Uroczystością św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej
 3. Bóg zapłać za składane ofiary kopertowe, które przeznaczamy na przygotowanie prac związanych z remontem drogi cmentarza i balkonu przed wejściem do kościoła.
 4. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Weronikę Szczygieł, Aleksandrę Szczygieł, Katarzynę Szczygieł, Małgorzatę Szczygieł, Zdzisławę Szczygieł, Ewę Mikołajek.
 5. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego, dla dzieci Mały Gość Niedzielny, majowy numer Stasia i darmowy numer Echo Dzieciom. Jest także nowy numer dwumiesięcznika TRWAJCIE W MIŁOŚCI.

Śleszowice, dnia 16 kwietnia 2023 r.

 1. Dzisiaj II Niedziela Wielkanocna, na życzenie Pana Jezusa obchodzimy ją jako Święto Miłosierdzia Bożego. Miłosierdzie Boże to Miłość Pana Boga wyrażająca się w usprawiedliwieniu człowieka czyli w przebaczeniu mu grzechów. Jest to także święto ustanowienia sakramentu Pokuty o czym słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii. Dzisiaj rozpoczyna się 79 Tydzień Miłosierdzia.

Uroczyste nieszpory i nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego dzisiaj o godz. 14.30.

Główne uroczystości ku Czci Bożego Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach, które są Światowym Centrum Miłosierdzia Bożego.

 1. W liturgii tygodnia:

W piątek – wspomnienie św. Anzelma, biskupa i doktora Kościoła.

 1. W środę o godz. 19ej spotkanie Rodziców dzieci przygotowujących się do pierwszej Spowiedzi i Komunii św.
 2. W sobotę 22 dzień miesiąca z tej racji Msza św. za wstawiennictwem św. Rity z błogosławieństwem róż, a przed Mszą o godz. 17.30 nabożeństwo ku czci św. Rity. Prośby i podziękowania można składać przed nabożeństwem.
 3. Za tydzień Niedziela Biblijna i rozpoczęcie 15-go Tygodnia Biblijnego.
 4. Serdecznie dziękuję Panu Janowi Huberowi, właścicielowi Firmy Budowlanej OGRODOM z Tarnawy Górnej za zainteresowani i bezinteresowne wykonanie naprawy rynienek odwadniających na drodze do kościoła. Naszych dobrodziejów polecamy opiece Matki Bożej naszej Patronce każdego 26 dnia miesiąca. Bóg zapłać.
 5. Ośrodek Wczasowo-Rekolekcyjny Caritas w Zakrzowie k. Kalwarii Zebrzydowskiej serdecznie zaprasza na weekendowy dień skupienia dla dorosłych w dniach 21-23 kwietnia 2023 r. pod nazwą Doba eucharystyczna w intencji powrotu do Kościoła bliskich nam osób. Dni skupienia poprowadzi ks. Paweł Andrejczuk. Pełna informacja na stronie zakrzow.caritas.pl.
 6. Przy Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie powstało Centrum Zdrowia Psychicznego dla osób powyżej 18 roku życia. W Centrum można skorzystać z pomocy psychiatry, psychologa, pracownika socjalnego oraz pielęgniarki psychiatrycznej. Do uzyskania pomocy nie jest wymagane skierowanie. Do specjalistów nie obowiązują zapisy. Porady udzialene są w ramach NFZ (bezpłatnie), w dni robocze, w godz. od 8 do 18. Istnieje również możliwość uzyskania pomocy dla osoby bliskiej oraz otrzymanie informacji i porady przez telefon. Punkty zgłoszeniowo-konsultacyjne znajdują się w Wadowicach oraz Suchej Beskidzkiej, szczegółowe informacje znajdują się w gablocie parafialnej.
 7. Pełen skład Rady Parafialnej stanowią z wyboru Parafian:

Makówka Bożena; Paczka Maria; Cholewa Czesław; Pływacz Zdzisław; Żurek Andrzej.

Z racji pełnionych funkcji w parafii do Rady zostali powołani:

Pani Teresa Pluta; Pani Elżbieta Żurek; Pani Klaudia Maciaszek, Pani Anna Oleksa-Kaźmierczak, Pan Józef Stanaszek.

Członkami z nominacji zostali:

Pani Renata Burdyl; Pan Grzegorz Gancarczyk.

Honorowymi Członkami zostali:

Pani Halina Ziomek – z racji pełnienia funkcji Sołtyski i Prezeski Stowarzyszenia Nasza Wieś Śleszowice;

Pan Bolesław Nosal.

Serdecznie zapraszam nowo powołaną Radę Duszpasterską, a także Członków poprzedniej Rady na spotkanie dzisiaj. Spotkanie rozpoczniemy modlitwą ku czci Miłosierdzia Bożego o godz. 14.30, a następnie spotkanie Rady na plebani.

 1. Bóg zapłać za składane ofiary kopertowe, które przeznaczamy na przygotowanie prac związanych z remontem drogi cmentarza i balkonu przed wejściem do kościoła. Koszt projektu drogi cmentarza wraz z odwodnieniem oraz remont balkonu i przebudowa balustrady wynosi 12 500 zł.
 2. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Ewa Szczygieł, Kinga Szczygieł, Magdalena Filipek, Beata Szczygieł, Jadwiga Sękacz, Sławomira Szczygieł.
 3. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego, a dla dzieci Mały Gość Niedzielny i darmowy numer Echo Dzieciom.

Śleszowice, dnia 09 kwietnia 2023 r

 1. Chrystus Zmartwychwstał. Alleluja. Przeżywamy Uroczystość Zmartwychwstania Pana Jezusa, największe święto naszej wiary. Warto w tym dniu zadać sobie pytanie o osobiste doświadczenie spotkania Zmartwychwstałego w historii swojego życia.
 2. Wyrażam ogromną wdzięczność ukochanemu Bogu w Trójcy Jedynemu za dar Wielkiego Postu, czasu Rekolekcji i tych szczególnych dni Wielkiego Tygodnia. Wczoraj po Rezurekcji wyraziłem wdzięczność poszczególnym grupom za przygotowanie, prowadzenie i udział w Triduum Sacrum. Dzisiaj jeszcze raz wszystkim dziękuję i Bogu naszemu polecam w modlitwie. Bóg zapłać wszystkim.
 3. Jutro drugi dzień Świąt Wielkiejnocy. Msze św. w naszym Kościele jak w niedzielę o 8.00, 10.00 i 11.30. Jutrzejsza składka przeznaczona jest na Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie.
 4. Do najbliższej Niedzieli przeżywamy Oktawę Wielkiejnocy, tzn., że każdy dzień mamy przeżywać jak ten dzisiejszy, radując się. W związku z tym w piątek tego tygodnia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 5. W Wielki Piątek rozpoczęliśmy Nowennę przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia. Dzisiaj przed błogosławieństwem odprawimy trzeci dzień Nowenny. W tygodniu wieczorem nowenna w ramach adoracji synodalnej, a rano po Mszy św. Za tydzień Niedziela Miłosierdzia, odpust w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie.
 6. Wyrażam wdzięczność w imieniu nas wszystkich Panu Bolesławowi Nosalowi i śp. Małżonce za fundację witraża Boga Ojca, który wykonał Pan Jacek Białoskórski z krakowskiej pracowni witraży.
 7. Mamy ostatnie trzy miejsca na Pielgrzymkę do Włoch w dniach 26 czerwca – 5 lipca. Szczegóły na stronie internetowej Parafii.
 8. Państwo Ceremuga wyrażają wdzięczność za złożoną ofiarę na leczenie i rehabilitację Ich córeczki Marysi.

Jesteśmy wzruszeni ogromem wsparcia i dobra jakie spotyka naszą Córeczkę. Z całego serca pragniemy podziękować wszystkim darczyńcom za ofiary finansowe złożone za pośrednictwem Parafii, przekazane przez księdza Proboszcza i przedstawicieli Parafii, za okazane wsparcie modlitwą i za każde dobre słowo.

Dziękujemy za wpłaty na konto „siepomaga” jak również za indywidualne wpłaty. Dziękujemy za to, że są ludzie , którym nie jest obojętny los naszej Marysi. Zebrane środki ułatwią dalsze leczenie naszej córki i jej rehabilitację. Jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim parafianom za pomoc, okazane serce i wrażliwość, za szlachetny gest, który jest wyrazem Waszej odpowiedzialności, empatii i pięknej potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy. Dziękujemy za Wasze wsparcie. Rodzice Marysi.

 1. Tydzień temu dokonaliśmy wyboru Rady Parafialnej. Dzisiaj w dniu Zmartwychwstania - co wydaje się być bardzo symboliczne i znaczące - przedstawiam osoby, które większością głosów zostały wybrane na członków Rady Parafialnej z wyboru Parafian:

Rejon I – Cholewa Czesław;

Rejon II – Makówka Bożena;

Rejon III –Żurek Andrzej;

Rejon IV –Pływacz Zdzisław;

Rejon V – Paczka Maria.

Ponadto z pełnionych funkcji w parafii do Rady zostali powołani:

Pani Teresa Pluta z racji posługi bezpośredniej o ołtarz i liturgię.

Pani Elżbieta Żurek katechetka;

Pan Józef Stanaszek pełniący funkcję grabarza.

Pani Klaudia Maciaszek kierowniczka scholii parafialnej, przedstawicielka młodzieży parafialnej w dekanacie Wadowice Południe i w Duszpasterstwie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Pani Anna Oleksa-Kaźmierczak prowadząca media społecznościowe Parafii.

Pozostali członkowie z nominacji proboszcza i członkowie honorowi zostaną przedstawieni w przyszłą niedzielę.

Serdecznie zapraszam nowo powołaną Radę Duszpasterską, a także Członków poprzedniej Rady na spotkanie za tydzień w Niedzielę Miłosierdzia Bożego na modlitwę ku czci Miłosierdzia Bożego o godz. 14.30 a następnie na pierwsze zapoznawcze spotkanie Rady.

 1. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Ewelinę Gancarczyk, Paulinę Gancarczyk, Bogusławę Huber, Janinę Targosz, Natalię Targosz, Monikę Szczygieł.
 2. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego, a dla dzieci świąteczny numer Stasia.

Śleszowice, dnia 02 kwietnia 2023 r.

 1. Przeżywamy VI Niedzielę Wielkiego Postu, która upamiętnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy i obwołanie Go Królem. Palmy, które przynieśliśmy symbolizują nie tylko triumf Jezusa, ale także Jego męczeństwo. Przez mękę Pan Jezus doprowadza nas do chwały Zmartwychwstania.
 2. Ostatnie Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym dzisiaj o godz. 15.00. Msze św. wieczorne odprawiamy o godz. 18ej.
 3. Nie słabnie wdzięczność Panu Bogu za dar pięknych Rekolekcji Wielkopostnych, za obecność z nami ks. Jana Nowaka i za tak liczny Wasz udział w naukach i spowiedzi św. Sakrament Chorych przyjęło 35 osób.
 4. Film o bł. ks. Władysławie Bukowińskim można oglądnąć na naszej parafialnej stronie internetowe. Serdecznie polecam.
 5. Dziękuję także za liczny udział wczoraj w Drodze Krzyżowej, za jej przygotowanie i poprowadzenie. Strażakom za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem.
 6. We wtorek odwiedziny chorych z posługą sakramentalną od godz. 10.00.
 7. Rozpoczynamy Wielki Tydzień, a w nim przeżyjemy TRIDUUM SACRUM – TRZY DNI ŚWIĘTE, które przygotują nas bezpośrednio do przeżycia spotkania ze Zmartwychwstałym Zbawicielem. Program Wielkiego Tygodnia jest już w Waszych Rodzinach, można jeszcze zabrać program ze stolika z gazetami. Zwrócę uwagę na kilka wydarzeń, także nowych.
 • Liturgię Triduum Sacrum rozpoczynamy codziennie o godz. 18.00.
 • W Czwartek przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i adoracja do godz. 22ej według podanego porządku.
 • W piątek i sobotę adoracja od godz. 8.00. Rozpoczynamy śpiewaną Jutrznią, którą poprowadzi Pan Organista z Młodzieżą. Serdecznie Was wszystkich zapraszam na to nowe dla nas nabożeństwo.
 • W piątek o godz. 14.30 Droga Krzyżowa, o 15ej pierwszy dzień Nowenny ku czci Miłosierdzia Bożego.
 • Po liturgii wieczornej przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i adoracja do godz. 24ej według znanego porządku.
 • W sobotę adorujemy Pana Jezusa na Krzyżu i w grobie. Poświecenie pokarmów co godzinę od godz. 9.00 do 12.00.
 • W sobotę Liturgia Światła i Wody z odnowieniem przyrzeczeń Chrztu św. Na ten moment przynosimy świece. Zakończenie Liturgii Procesją Rezurekcyjną.
 • W Niedziele Zmartwychwstania Msze św. w zwykłym porządku o 8.00, 10.00, 11,30.
 1. Spowiedź św. w najbliższych dniach: w Świnnej Porębie we wtorek od 15.00 do 17.00. i w Mucharzu w środę od godz. 18.00 do 20.00.
 1. Telewizja Polska, Polskie Radio Program 1, Gmina Wadowice oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zapraszają na wydarzenie pt. Nie zastąpi Ciebie nikt, które odbędzie się dzisiaj 2 kwietnia w 18. rocznice śmierci św. Jana Pawła II, na wadowickim rynku. O godz. 17.30 modlitwa przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II na wadowickim rynku. O godz. 18.00 czuwanie z Janem Pawłem II transmitowane przez Telewizję Polską. Ks. Arcybiskup prosi, abyśmy w tym dniu w duchu jedności o godz. 21.37 zapalili w oknach świece i złączyli się w modlitwie.
 1. Serdecznie dziękuję za ofiary złożone na pomoc w leczeniu Marysi Ceremugi, zebraliśmy 6 800 zł i 5 euro.
 1. Zapisanym na pielgrzymkę do Włoch przypominam, że 31 marca upłynął termin wpłaty drugiej raty w wysokości 1000 zł. Wpłat można dokonywać na konto biura lub w parafii. Jest jeszcze 6 wolnych miejsc.
 1. Są do nabycia Baranki Wielkanocne w ramach Dzieła Pomocy „Caritas”, a także Paschaliki, które przynosimy na Liturgię Wielkiej Soboty, a następnie zapaloną świecę od Paschału Chrystusa Zmartwychwstałego zanosimy do domu. Przez oktawę Wielkiejnocy zapalamy Paschalik w domu do modlitwy i posiłków. Ofiara za baranki i Paschaliki minimum 10 zł.
 2. Dzisiaj po Mszach św. wybory do Rady Parafialnej. Głosujemy w swoich znanych nam już Rejonach. Uprawnionymi do głosowania są pełnoletni członkowie naszej Parafii. Kartę do głosowania odbieramy od wyznaczonych osób. Oddajemy głos tylko na jednego kandydata stawiając krzyżyk przy wybranej osobie i kartę wrzucamy do koszyka.
 3. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu w środę prosimy: Dorotę Pilarczyk, Monikę Kuśnierz, Beatę Wróbel, Annę Michałek, Kingę Michałek, Aleksandrę Michałek, Magdalenę Michałek, Sabinę Koralik, Elżbietę Gancarczyk.
 4. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i specjalny numer Gościa poświęcony Znakom męki Pana Jezusa w cenie 14 zł., dla dzieci świąteczny numer Stasia.

PLAN WIELKIEGO TYGODNIA

 

TRIDUUM SACRUM

WIELKI CZWARTEK

Msza Wieczerzy Pańskiej  - godz. 18.00

 • Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00.
 • 19.30 – Róża Różańcowa p. Krystyny Matusik
 • 20.00 – Róża Różańcowa p. Bożeny Świętek
 • 20.30 – Róża Różańcowa p. Marii Dutkiewicz
 • 21.00 – Róża Różańcowa p. Ireny Szklarczyk
 • 21.30 – Róża Różańcowa p. Elżbiety Żurek i Anny Oleksa-Kazmierczak

 

WIELKI PIĄTEK

Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy od godz. 8.00.  jutrznia śpiewana i czas adoracji indywidualnej.

Droga Krzyżowa i Rozpoczęcie Nowenny do Miłosierdzia Bożego – o godz. 14.30.

Liturgia Męki Pańskiej - godz. 18.00 - obowiązuje post (ścisły) i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Adoracja Pana Jezusa w Grobie do godz. 24.00. Zapraszamy strażaków do warty przy Grobie.

 • 20.15 – Rówieniec
 • 21.00 – Wierchy
 • 21.45 – Tarnawa Górna
 • 22.30 – Parafianie po stronie kościoła i szkoły
 • 23.15 – Parafianie z domów po drugiej stronie drogi

 

WIELKA SOBOTA

W tym dniu zaleca się zachowanie postu.

 • Indywidualna adoracja Pana Jezusa w Grobie - od godz. 8.00 – jutrznia śpiewana.
 • Błogosławienie pokarmów odbędzie się o godz.: 9.00, 10.00, 11.00, 12.00.
 • Nowenna do Bożego Miłosierdzia - o godz. 17.30

 

WIGILIA PASCHALNA

godz. 18.00 – Liturgia Światła i Wody – odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

- (przynosimy na liturgię świece chrzcielne).

 

Procesja Rezurekcyjna na zakończenie liturgii sobotniej ok 19.30

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Msze św. o godz. 8.00, 10.00 i 11.30.

 

Śleszowice, dnia 26 marca 2023 r.

 1. Symbolika V Niedzieli Wielkiego Postu wyraża się w zasłonięciu Krzyża św., który na nowo ujrzymy w Wielki Piątek adorując tajemnicę naszego zbawienia Jezusa Chrystusa. Od dzisiaj zmiana czasu na letni stąd Msze św. wieczorne o godz. 18.00.

Rozpoczęliśmy rekolekcyjne ćwiczenia duchowe, którym przewodniczy ks. dr Jan Nowak. Witamy ks. Rekolekcjonistę i cieszymy się z tego czasu łaski. Pogram Rekolekcji Wielkopostnych i Wielkiego Tygodnia wraz z życzeniami Wielkanocnymi jest już w Waszych domach. Jeśli do kogoś program nie dotarł to bardzo proszę nie czuć się z tego powodu pominiętym i zabrać kopertę ze stolika z gazetami.

Nauki rekolekcyjne od poniedziałku do środy o godz. 8.00 i 18.00. Jutro o 15.00 Msza św. dla Chorych, Starszych i Słabujących na duszy i ciele z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych. Od 14.30 możliwość Spowiedzi św. Bardzo proszę o pomoc w dotarciu naszym Chorym i Starszym do Kościoła. Dzień spowiedzi rekolekcyjnej będzie w środę. Taca dziękczynna za rekolekcje zbierana będzie od poniedziałku do środy.

 1. W niedziele Wielkiego Postu Msza św. z godz. 11.30 jest przesunięta na godz. 14.00. Dzisiaj o godz. 15.00 Gorzkie Żale z rekolekcyjnym kazaniem pasyjnym.
 2. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w piątek po Mszy św. wieczornej z możliwością przyjęcia Pana Jezusa. Drogę Krzyżową odprawiamy także w niedzielę po Mszach św. o godz. 8.00 i 10.00. Za pobożne i publiczne odprawienie Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.
 3. W sobotę tradycyjna Droga Krzyżowa z Tarnawy Górnej do Kościoła. Rozpoczęcie o godz. 16.00. Bezpośrednio po zakończeniu Drogi Krzyżowej odmówimy Różaniec za Ojczyznę z racji pierwszej soboty miesiąca, następnie Msza św. wieczorna. W tym miesiącu modlitwie za Ojczyznę patronuje nam św. Wojciech BM.
 4. Za tydzień Niedziela Palmowa. Uroczyste poświęcenie palm z procesją o godz. 9.45 o 10.00 Msza św. Palmy będziemy poświęcać także na pozostałych Mszach św.
 5. Telewizja Polska, Polskie Radio Program 1, Gmina Wadowice oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zapraszają na wydarzenie pt. Nie zastąpi Ciebie nikt, które odbędzie się 2 kwietnia w 18. rocznice śmierci św. Jana Pawła II, na wadowickim rynk. O godz. 17.30 modlitwa przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II na wadowickim rynku. O godz. 18.00 czuwanie z Janem Pawłem II transmitowane przez Telewizje Polska. O godz. 20.00 Msza św. w Bazylice.
 6. Parafia z Lachowic zaprasza do udziału w Nocnej Drodze Krzyżowej z Lachowic do Sanktuarium Mastki Bożej w Rychwałdzie w dniu 31 marca br. Szczegóły znajdziemy na plakacie w gablocie parafialnej.
 7. Serdecznie dziękuję, za liczne zaangażowanie w proces wyboru Rady Parafialnej. Zgłoszono bardzo dużo osób, z których zgodę na kandydowanie wyraziły następujące osoby wymieniane w kolejności alfabetycznej:

Rejon I – Cholewa Czesław, Gancarczyk Piotr;

Rejon II – Gałuszka Małgorzata, Makówka Bożena;

Rejon III – Chowaniec Jan, Chowaniec Kinga, Huber Tomasz, Łukasik Sylwia, Żurek Andrzej;

Rejon IV – Gancarczyk Grzegorz, Gibas Stanisław, Pływacz Zdzisław, Pyclik Magdalena, Pyrek Ewelina, Szczygieł

Monika, Wajdzik Daniel;

Rejon V – Niziński Antoni, Paczka Maria.

Za tydzień po Mszach św. odbędą się wybory do Rady Parafialnej. Będziemy wybierać jednego kandydata z danego rejonu.

 1. Mam nadzieję, że cieszy nas wszystkich piękne, zadbane obejście kościoła. Wyrażam wdzięczność Firmie Pana Sebastiana Kamińskiego z Wyźrału za życzliwość i sprawne wykonanie pielęgnacji krzewów jeszcze przed świętami. W związku z tym składka inwestycyjna z zeszłej niedzieli zebrana w kwocie 3 201 zł. została przekazana na pokrycie kosztów wykonanych prac, które wyniosły 5000 zł. Wyposażenie salki duszpasterskiej musi poczekać, bo te prace były pilniejsze przed świętami.
 2. Dzisiaj po każdej Mszy św. kwestujemy dla Marysi Ceremugi. Wychodząc z kościoła na stolikach są tace, do których składamy ofiary. Pan Jezus uczy nas: Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie(Mt 6,3-4).
 3. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy dwie grupy: Barbarę Sowę, Ewelinę Sowę, Małgorzatę Biel, Anetę Biel, Małgorzatę Grygiel, Agnieszkę Janik, Urszulę Bizoń, Barbarę Bizoń, Halinę Kuśnierz, Andżelikę Kuśnierz, Annę Polak. Zapraszam także wolontariuszy i mężczyzn do omiatania pająków, zamiatania chodnika wokół kościoła, wszystkich, którym leży na sercu piękno naszej świątyni i przygotowanie jej do świąt.
 4. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i specjalny numer Gościa poświęcony Znakom męki Pana Jezusa w cenie 14 zł., dla dzieci Mały Gość Niedzielny.

Śleszowice, dnia 19 marca 2023 r

 1. Dzisiejsza czwarta Niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Laetare, uświadamia nam, że jesteśmy w połowie Wielkiego Postu i zachęca do radości z tego, że przybliżyło się do nas Królestwo Boże i Łaska zbawienia.
 2. W niedziele Wielkiego Postu Msza św. z godz. 11.30 jest przesunięta na godz. 14.00. Po Mszy św. ok. godz. 14.45 odprawiamy Gorzkie Żale.
 3. W Liturgii tygodnia:
 • W poniedziałek – Uroczystość świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Uroczysta Msza św. o godz. 17ej.
 • W sobotę – Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie.
 1. W środę 22 dzień miesiąca modlimy się przez wstawiennictwo św. Rity na zakończenie Mszy św. poświecenie róż. Dziękczynienia i prośby można składać przed adoracją do koszyka na stoliku z gazetami.
 2. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek po Mszy św. wieczornej z możliwością przyjęcia Pana Jezusa przez osoby, które nie mogą w tym dniu uczestniczyć w Mszy św. Drogę Krzyżową odprawiamy także w niedzielę po Mszach św. o godz. 8.00 i 10.00. Za pobożne i publiczne odprawienie Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.
 3. W sobotę Uroczystość Zwiastowania Najśw. Maryi Pannie obchodzona jest także jako Dzień Świętości Życia. W tym dniu można podjąć zobowiązanie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Chętnych proszę o zabranie deklaracji ze stolika pod chórem. Podczas Mszy św. w sobotę odbędzie się uroczyste przystąpienie do tego dzieła i złożenie deklaracji. Składających deklarację proszę o przyniesienie świec.
 4. Pogram Rekolekcji Wielkopostnych i Wielkiego Tygodnia wraz z życzeniami Wielkanocnymi jest już w Waszych domach. Koperty posłużą do składania ofiar, które będziemy gromadzić na poczet przygotowań do remontu drogi na cmentarz i balkonu Kościoła. Serdecznie dziękuję Panu Bogdanowi Kuśnierzowi za dostarczenie kopert. Mogło się zdarzyć, że ktoś nie otrzymał programu, być może z pomyłki w wydruku lub z braku kartoteki albo nieobecności podczas wizyty duszpasterskiej. Bardzo proszę nie czuć się z tego powodu pominiętym i zabrać kopertę ze stolika z gazetami, gdyż cały czas tworzymy kartotekę parafialną.
 5. Za tydzień rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne. W niedzielę po Mszy św. o godz. 10 nauka stanowa dla młodzieży szkół średnich, studentów i młodzieży pracującej. Za młodzież uważa się osoby do 30 roku życia. W poniedziałek o 15ej Msza św. dla chorych, starszych i słabujących z udzieleniem sakramentu Namaszczenia Chorych. Bardzo proszę o przywiezienie chorych i starszych także tych z odwiedzin w pierwsze piątki. Dzień spowiedzi będziemy przeżywać w środę 29 marca.
 6. Rozpoczynamy procedurę wyborów Rady Parafialnej. Dzisiaj przed lub po Mszach św. można zgłaszać kandydatów. Na kartkach należy zaznaczyć rejon i wpisać maksymalnie dwóch kandydatów. Uprawnionymi do zgłaszania kandydatów i wyborów są osoby pełnoletnie.

REJONY:

 • I – Rówieniec (Piekło, Za las) oraz Rodziny z Tarnawy Dolnej;
 • II – Wierchy – Jaszczurowa i Rodziny do drogi głównej oraz po obu stronach do kapliczki MB Częstochowskiej.
 • III – Rodziny od skrzyżowania po obu stronach drogi do granicy z Tarnawą Dolną.
 • IV – Rodziny od Kapliczki Matki Bożej Częstochowskiej po obu stronach drogi do granicy z Tarnawą Górną.
 • V – Tarnawa Górna.
 1. Bóg zapłać za ofiary na tacę inwestycyjną, którą przeznaczymy na wyposażenie wyremontowanej salki duszpasterskiej.
 2. Odpowiadając na oddolną inicjatywę wielu z Was, by zorganizować pomoc finansową w leczeniu i rehabilitacji dla naszej Marysi Ceremugi i jej Rodziców, za tydzień 26 marca w pierwszy dzień rekolekcji po Mszach św. będzie możliwość złożenia ofiary na ten cel. Niektórzy dokonali takiej pomocy drogą internetową przez portal „Siepomaga”. Niemniej jednak wielu oczekuje możliwości złożenia ofiary tu w kościele. Bardzo dziękuję już dziś za Waszą wzajemną troskę.
 3. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Urszulę Zadorę, Marię Paluszek, Ewę Gach, Patrycję Gach, Annę Kapłoniak, Katarzynę Palichleb.
 4. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego, dla dzieci świąteczny numer Małego Gościa Niedzielnego.

Śleszowice, dnia 12 marca 2023 r.

Zasady wyboru Rady Parafialnej

Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Śleszowicach

 

Zgodnie ze Statutem Duszpasterskiej Rady Parafialnej w Archidiecezji Krakowskiej wprowadzonym dekretem księdza kardynała Franciszka Macharskiego z dnia 07.12.1995 r. Proboszcz parafii ma obowiązek powołać radę Parafialną złożoną z osób wybranych w tajnych wyborach 1/2; nominowanych przez proboszcza 1/3 i przynależących do Rady z urzędu posługi w parafii.

REJONY:

 • I – Rówieniec (Piekło, Za las) oraz Rodziny z Tarnawy Dolnej;
 • II – Wierchy – Jaszczurowa i Rodziny do drogi głównej oraz po obu stronach do kapliczki MB Częstochowskiej.
 • III – Rodziny naprzeciwko kościoła od skrzyżowania po obu stronach drogi do granicy z Tarnawą Dolną.
 • IV – Rodziny od Kapliczki Matki Bożej Częstochowskiej po obu stronach drogi do granicy z Tarnawą Górną.
 • V – Tarnawa Górna.

Wyłącznie na potrzeby wyborów ks. proboszcz wyznacza 3-osobową komisję, której obowiązkiem będzie sprawowanie pieczy nad prawidłowym przebiegiem wyborów. Komisja kończy swoją pracę przedstawiając protokół z wynikami wyborów. Skład komisji: Elżbieta Żurek, Klaudia Maciaszek, Bolesław Nosal.

Kto głosuje?

Uprawnieni są wszyscy pełnoletni parafianie obecni w dniu wyborów na Mszach Świętych.

Jedna osoba może głosować tylko jeden raz.

Na kogo głosujemy?

Na parafian pełnoletnich, dojrzałych, wierzących, praktykujących, bez przeszkód kanonicznych, którym leży na sercu dobro parafii.

Kalendarz wyborczy

 1. W dniu 12 marca 2023 r. (Niedziela) - ogłoszenie wyborów na wszystkich Mszach Świętych w tym dniu oraz prośba do parafian, by przez najbliższy tydzień zastanowili się nad swoimi kandydatami.
 2. W dniu 19 marca 2023 r. (Niedziela) - wystawienie pustych kartek zgłoszeń kandydatów oraz długopisów, aby przed i po Mszy Świętej parafianie mogli wpisać swoich kandydatów. Każdy parafianin może wpisać nazwiska dwójki kandydatów.

Taka karteczka z kandydatami może być wcześniej przygotowana w domu. Karteczkę należy złożyć do urny wyborczej. Należy wpisać imię i nazwisko zaproponowanego kandydata i rejon.

 1. W dniu 19 marca 2023 r. po ostatniej Mszy Świętej komisja sprawująca pieczę nad prawidłowym przebiegiem wyborów sporządza listę zgłoszonych kandydatów do Rady. Listę tę przedstawia ks. proboszczowi. Ks. proboszcz uzyskuje zgodę pisemną na kandydowanie od zaproponowanych kandydatów.

Komisja sporządza listy głosowania dla poszczególnych rejonów, które zostają wywieszone w gablocie i stronie internetowej parafii.

 1. W dniu 26 marca 2023 r. (Niedziela) – ks. proboszcz na ogłoszeniach parafialnych przedstawia parafianom listę kandydatów oraz prosi o czynny udział w wyborach, które odbędą się w następną Niedzielę.
 2. W dniu 02 kwietnia 2023 r. (Niedziela) – po Mszach Świętych następują wybory.

Głosujący otrzymuje opieczętowaną kartę z ponumerowaną listą kandydatów ze swego rejonu.

Każdy głosujący może zagłosować maksymalnie na 2 osoby z listy – wskazanie następuje poprzez ujęcie długopisem w kółko liczby porządkowej przy danym kandydacie. Karty należy wypełnić na miejscu i złożyć do urny. Po zakończeniu głosowania komisja zlicza głosy i sporządza protokół z przeprowadzonych wyborów, który przekazuje ks. proboszczowi.

 1. W sytuacji konieczności dodatkowej tury wyborów odbędzie się ona nie później jak dwa tygodnie po pierwszej turze wyborów.
 2. Najpóźniej w następną Niedzielę ks. proboszcz ogłasza wyniki wyborów i podaje skład całej Rady Parafialnej.

Śleszowice, dnia 12 marca 2023 r.

 1. Trzecia Niedziela Wielkiego Postu ukazuje nam Pana Jezusa, który jest Źródłem Wody Żywej i każdy kto czerpie z tego Źródła sam staje się źródłem tryskającym ku życiu wiecznemu. Autentyczne spotkanie z Panem Jezusem zawsze owocuje prawdą, a prawda uznana przez człowieka oczyszcza i prowadzi do życia wiecznego.
 2. W niedziele Wielkiego Postu Msza św. z godz. 11.30 jest przesunięta na godz. 14.00. Po Mszy św. ok. godz. 14.45 odprawiamy Gorzkie Żale.
 3. W Liturgii tygodnia:
 • W środę - Wspomnienie św. Klemensa Marii Hofbauera, zakonnika.
 • W piątek – Wspomnienie św. Patryka, biskupa.
 • W sobotę – Wspomnienie św. Cyryla Jerozolimskiego, biskupa i doktora Kościoła.
 1. Spotkanie Rodziców kandydatów do sakramentu Bierzmowania w poniedziałek o godz. 18.00.
 2. We wtorek 14 dzień miesiąca, podczas Mszy św. o godz. 7.00 modlimy się w intencji naszej Ojczyzny.
 3. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek po Mszy św. wieczornej z możliwością przyjęcia Pana Jezusa przez osoby, które nie mogą w tym dniu uczestniczyć w Mszy św. Drogę Krzyżową odprawiamy także w niedzielę po Mszach św. o godz. 8.00 i 10.00. Za pobożne i publiczne odprawienie Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.
 4. Rekolekcje Wielkopostne będziemy odprawiać od V Niedzieli Wielkiego Postu tj. 26 marca do środy 29 marca. Bardzo proszę o takie zorganizowanie czasu, abyśmy wszyscy skorzystali z tego czasu łaski. Rekolekcje wygłosi ks. dr Jan Nowak.
 5. Już w tym tygodniu dotrze do Waszych domów pogram Rekolekcji Wielkopostnych i Wielkiego Tygodnia wraz z życzeniami Wielkanocnymi w zaadresowanych i opieczętowanych kopertach. Koperty posłużą do składania ofiar, które będziemy gromadzić na poczet przygotowań do remontu drogi na cmentarz i balkonu Kościoła.
 6. Rozpoczynamy procedurę wyborów Rady Parafialnej. We wspomnianych kopertach znajdziemy również, krótką instrukcję przebiegu wyborów. Parafia została podzielona na pięć rejonów. Z każdego rejonu każdy pełnoletni parafianin może zgłosić maksymalnie dwie kandydatury. Po uzyskaniu zgody na kandydowanie, zostaną przygotowane listy głosowania z każdego rejonu. Za tydzień 19 marca przed lub po Mszach św. można będzie na kartkach zgłaszać kandydatów z zaznaczeniem na kartce rejonu. W niedzielę 2 kwietnia po Mszach św. odbędzie się głosowanie.

REJONY:

 • I – Rówieniec (Piekło, Za las) oraz Rodziny z Tarnawy Dolnej;
 • II – Wierchy – Jaszczurowa i Rodziny do drogi głównej oraz po obu stronach do kapliczki MB Częstochowskiej.
 • III – Rodziny od skrzyżowania po obu stronach drogi do granicy z Tarnawą Dolną.
 • IV – Rodziny od Kapliczki Matki Bożej Częstochowskiej po obu stronach drogi do granicy z Tarnawą Górną.
 • V – Tarnawa Górna.
 1. W przyszłym tygodniu taca inwestycyjna. Przeznaczymy ją na wyposażenie wyremontowanej salki duszpasterskiej, która ma służyć ministrantom, scholii i na różne spotkania parafialne, a także na wymianę drzwi wejściowych zewnętrznych do salki.
 2. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Bogusławę Targosz, Justynę Targosz, Izabelę Szczygieł, Annę Mikołajek, Katarzynę Stanaszek, Anetę Stanaszek.
 3. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego, dla dzieci Staś oraz nowy numer dla młodzieży i dorosłych dwumiesięcznika „Trwajcie w Miłości” w cenie 8 zł.

Śleszowice, dnia 05 marca 2023 r.

 

 1. Drugą niedzielę Wielkiego Postu przeżywamy w pierwszą niedzielę miesiąca marca, stąd przed błogosławieństwem adoracja Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. W Ewangelii natomiast ujrzeliśmy Jezusa, który przemieniając się, ukazał się uczniom bez ukrycia w ludzkiej postaci, ukazując swe Bóstwo, a Ojciec z Nieba potwierdził, że Jezus jest Jego Synem, że wszystko co Jezus mówi i czyni podoba się Ojcu. Bóg Ojciec wezwał nas aby, słuchać Jezusa, a co za tym idzie według Jego nauki kształtować swoje codzienne życie.
 2. W niedziele Wielkiego Postu Msza św. z godz. 11.30 jest przesunięta na godz. 14.00. Po Mszy św. ok. godz. 14.45 odprawiamy Gorzkie Żale.
 3. W Liturgii tygodnia:
 • We wtorek – Wspomnienie świętych męczennic Perypetuy i Felicyty.
 • W środę - Wspomnienie św. Jana Bożego, zakonnika.
 • W czwartek – Wspomnienie św. Franciszki Rzymianki, zakonnicy.
 1. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek po Mszy św. wieczornej z możliwością przyjęcia Pana Jezusa przez osoby, które nie mogą w tym dniu uczestniczyć w Mszy św. Drogę Krzyżową odprawiamy także w niedzielę po Mszach św. o godz. 8.00 i 10.00. Za pobożne i publiczne odprawienie Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.
 2. W środę 8 marca w ramach Nowenny Tygodni przed Uroczystością św. Józefa, w Wadowickim Karmelu nasza parafia będzie przewodniczyć Eucharystii o godz. 8.00. Wszystkich, którzy mogą włączyć się w tę modlitwę serdecznie zapraszam do udziału.
 3. W sobotę przed Mszą św. wieczorną różaniec w intencji Ojczyzny. W Tym miesiącu modlitwie tej patronuje bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
 4. Rekolekcje Wielkopostne będziemy odprawiać od V Niedzieli Wielkiego Postu tj. 26 marca do środy 29 marca. Bardzo proszę o takie zorganizowanie czasu, abyśmy wszyscy skorzystali z tego czasu łaski. Rekolekcje wygłosi ks. dr Jan Nowak.
 5. Bóg zapłać za ofiary złożone tydzień temu. Na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji złożono 1687 zł. a na dzieła sakralne związane z osobą św. Jana Pawła II 1328 zł.
 6. Zapisanych na pielgrzymkę proszę o składanie podpisanych umów i zaliczkę.
 7. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Stanisławę Palichleb, Ewelinę Palichleb, Marię Paczka, Ilonę Paczka, Agatę Gibas, Magdalenę Gibas.
 8. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego, dla dzieci Staś oraz dla młodzieży i dorosłych dwumiesięcznik „Trwajcie w Miłości” w cenie 8 zł.

Śleszowice, dnia 26 lutego 2023 r

 

 1. Dziś pierwsza niedziela Wielkiego Postu. W Liturgii Słowa Pan Bóg uświadamia nam, że człowiek został stworzony do wiecznej przyjaźni z Bogiem, którą niestety traci przez grzech. Grzech jest dziełem Szatana, zbuntowanego Anioła, który nie chciał służyć człowiekowi i stał się nieprzyjacielem Boga. Miłość Boga do człowieka jest tak wielka, że mimo grzechu człowieka Bóg nie przestaje go kochać i walczy o Niego. Drogą powrotu do przyjaźni z Bogiem Ojcem jest Jezus Chrystus, Boży Syn, który poświęcił samego siebie dla pokonania Szatana i wybawienia nas z nieprzyjaźni z Bogiem Ojcem.
 2. W niedziele Wielkiego Postu Msza św. z godz. 11.30 jest przesunięta na godz. 14.00. Po Mszy św. ok. godz. 14.45 odprawiamy Gorzkie Żale. Za udział w Gorzkich Żalach można dostąpić odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.
 3. Dzisiaj 26 dzień miesiąca, oddajemy cześć naszej Patronce, przed błogosławieństwem odmówimy i Akt zawierzenia.
 4. W Liturgii tygodnia:
 • W poniedziałek – Wspomnienie św. Grzegorza z Nareku, opata i doktora Kościoła.
 • W sobotę – Święto św. Kazimierza, patrona Archidiecezji krakowskiej.
 1. W Środę o godz. 18.00 spotkanie formacyjne dla Rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św.
 2. W tym tygodniu pierwszy piątek miesiąca. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną od godz. 8.00. Popołudniu spowiedź św. i adoracja od godz. 16.00
 3. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek po Mszy św. wieczornej z możliwością przyjęcia Pana Jezusa przez te osoby, które nie mogą w tym dniu uczestniczyć w Mszy św. Drogę Krzyżową odprawiamy także w niedzielę po Mszach św. o godz. 8.00 i 10.00. Za pobożne i publiczne odprawienie Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny. Odprawiając Drogę Krzyżową indywidualnie należy przechodzić od stacji do stacji, odprawiając we wspólnocie przechodzi do stacji prowadzący. Odpust ten można uzyskać każdego dnia w roku.
 4. W sobotę będziemy gościć w naszej parafii relikwie bł. Carlo Acutisa, w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Serdecznie zapraszam wszystkich a szczególnie młodzież naszej parafii i kandydatów do Bierzmowania wraz z Rodzicami. O godz. 16.30 wprowadzenie relikwii i czuwanie przy relikwiach, o godz. 17.00 Msza św., na zakończenie Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu. Z tej racji Różaniec w intencji Ojczyzny odmówimy w sobotę 11 marca.
 5. Dzisiaj po Mszach św. zbiórka ofiar do puszek na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji, która organizowana jest przez Caritas Polska. Dzisiejsza taca z Mszy św. przeznaczona jest na dzieła sakralne związane z osobą św. Jana Pawła II i przekazana będzie do Kurii.
 6. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Włoch, zachęcam do wspólnego pielgrzymowania.
 7. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Katarzynę Grajny, Annę Grajny, Izabelę Grajny, Magdalenę Kachel, Ewę Nizińską, Jolantę Gibas, Renatę Kąkol.
 8. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego, dla dzieci Staś oraz dla młodzieży i dorosłych dwumiesięcznik „Trwajcie w Miłości” w cenie 8 zł.

Śleszowice, dnia 19 lutego 2023 r.

 1. Dobiega końca pierwsza część Okresu Zwykłego w Roku Liturgicznym. Od środy rozpoczynamy Okres Wielkiego Postu. W dzisiejszej Liturgii Słowa Pan Bóg przypomina nam, że każdy z nas jest Świątynią Ducha Świętego, o którą każdy osobiście ma dbać. W Ewangelii Pan Jezus przypomina nam, że jako dzieci Boga i Świątynie Ducha Świętego mamy miłować każdego człowieka a szczególnie nieprzyjaciół, by złość i nienawiść nie zniszczyły Świątyni naszego serca i duszy.
 2. W Liturgii tygodnia:
 • W środę – Rozpoczęcie Wielkiego Postu.
 • W czwartek – Wspomnienie św. Polikarpa, biskupa i męczennika.
 1. Od dzisiaj do wtorku odprawiamy „Czterdziestogodzinne Nabożeństwo” przygotowujące nas do Przeżywania Wielkiego Postu. Dzisiaj między Mszami św. adoracja Najświętszego Sakramentu. W poniedziałek i wtorek Msza św. o godz. 17ej, po Mszy św. adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do godziny 19ej. Na początku adoracji odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia następnie adoracja będzie w ciszy. Podczas adoracji będzie możliwość Spowiedzi św.
 2. W środę rozpoczynamy Wielki Post nabożeństwem posypania głów popiołem na znak pokory i nawrócenia oraz postem ścisłym, spożywając tylko trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta. Z tych ograniczeń są zwolnione osoby chore, które z zaleceń medycznych muszą spożywać więcej posiłków, należy w zamian w duchu pokuty więcej w tym dniu modlić się o nawrócenie grzeszników, np. przez odprawienie Drogi Krzyżowej. Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem w Środę Popielcową o godz. 7.00, 17.00 i 18.30.
 3. Od środy Popielcowej do niedzieli w Kościele przypadają dni modlitw o ducha pokuty, o dobre odprawienie rekolekcji, o pojednanie z Bogiem i bliźnimi. Zachęcam, by w duchu pokuty i umartwienia podjąć wielkopostne wyrzeczenia, które mogą mieć wymiar walki z niewłaściwymi przywiązaniami lub postanowieniami pogłębienia wiary.
 4. W piątki Wielkiego Postu będziemy odprawiać nabożeństwo Drogi Krzyżowej po Mszy św. wieczornej z możliwością przyjęcia Pana Jezusa przez te osoby, które nie mogą w tym dniu uczestniczyć w Mszy św.
 5. Od przyszłej niedzieli następuje zmiana Mszy św. z racji nabożeństwa Gorzkich Żali. Msza św. z godz. 11.30 przesunięta jest na godz. 14-ą, a po niej bezpośrednio Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym tj. ok. godz. 14.45. Składka z Gorzkich Żalach przeznaczona jest na dekorację Ciemnicy i Grobu Pana Jezusa.
 6. W przyszłą niedzielę po Mszach św. będzie zbiórka ofiar do puszek na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji, która organizowana jest przez Caritas Polska. Natomiast taca z Mszy św. przeznaczona jest na dzieła sakralne związane z osobą św. Jana Pawła II i przekazana będzie do Kurii.
 7. Osoby zapisane na pielgrzymkę do Włoch zapraszam po Mszy św. do zakrystii dla odebrania formularza umowy. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę, zachęcam do wspólnego pielgrzymowania.
 8. Bóg zapłać za ofiary składane na ogrzewanie. Na dzień dzisiejszy złożono 8290 zł. z 90 kopert, ofiar złożonych osobiście i przekazanych na konto parafialne. Wszystkie ofiary są odnotowane w Waszej kartotece parafialnej. Serdecznie dziękuję za Waszą odpowiedzialność i troskę o ten nasz wspólny Dom. W tym miesiącu nie ma składki inwestycyjnej na rzecz ofiar na ogrzewanie.
 9. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Betę Pływacz, Iwonę Wajdzik, Justynę Janik, Elżbietę Kowalczyk, Elżbietę Kowalczyk, Marię Kapłoniak, Teresę Sowę.
 10. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego, dla dzieci Mały Gość NiedzielnyStaś oraz nowa pozycja dla młodzieży i dorosłych dwumiesięcznik „Trwajcie w Miłości” w cenie 8 zł. Jednym z postanowień Wielkiego Postu może być regularne czytanie prasy katolickiej.

Śleszowice, dnia 12 lutego 2023 r.

 1. Dziś szósta niedziela Okresu Zwykłego. Mądrość Boża ukazuje nam wartość życia według przykazań Bożych, które są niezmienne i są źródłem i drogą życia wiecznego, do którego dążymy. Istnieje jednak niebezpieczeństwo niewłaściwego rozumienia treści przykazań, wypaczania ich prawdy. Dlatego Jezus ustanowił Kościół i postawił Go na strzyży prawdziwego rozumienia Dekalogu.
 2. W Liturgii tygodnia:
 • We wtorek – Święto Świętych Cyryla, mnicha i Metodego, biskupa, Patronów Europy.
 1. We wtorek przypada 14 dzień miesiąca, z tej racji modlimy się podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny, łącząc się w modlitwie z ks. Arcybiskupem i całą Archidiecezją. W tym miesiącu naszej modlitwie patronuje bł. Józef Stanek SAC, męczennik II wojny światowej, kapelan zgrupowania „Kryska” Armii Krajowej.
 2. Z racji trwających ferii zimowych „Czterdziestogodzinne Nabożeństwo” wprowadzające nas w Okres Wielkiego Postu odprawiać będziemy od niedzieli 19 lutego. W niedziele między Mszami św. będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. W poniedziałek i wtorek Msza św. o godz. 17ej, po Mszy św. adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do godziny 19ej. Podczas adoracji możliwość Spowiedzi św.
 3. Bóg zapłać za ofiary składane na ogrzewanie.
 4. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu, w piątek prosimy: Bogusławę Michałek, Magdalenę Pyclik, Jolantę Gałuszkę, Sabinę Nieciąg, Józefę Pławną.
 5. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego, dla dzieci Mały Gość Niedzielny i Staś.

Śleszowice, dnia 05 lutego 2023 r

 1. Przeżywamy piątą Niedzielę Okresu Zwykłego. W liturgii Słowa usłyszeliśmy wezwanie do dawania świadectwa mocą tej Światłość, którą jest sam Chrystus. Dobro czynione zawsze i wszędzie innym przyczynia się do poznania Boga Ojca i wychwalania Go przez ludzi także niewierzących.
 2. W Liturgii tygodnia:
 • W poniedziałek – wspomnienie świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy.
 • W piątek – wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy.
 • W sobotę – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W tym dniu przypada Światowy Dzień Chorego.
 1. Z racji trwających ferii zimowych „Czterdziestogodzinne Nabożeństwo” wprowadzające nas w Okres Wielkiego Postu odprawiać będziemy od niedzieli 19 lutego do wtorku 21 lutego.
 2. Bardzo serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w rozebraniu dekoracji świątecznej i w porządkowaniu kościoła.
 3. Bóg zapłać za ofiary na ogrzewanie składane w kopertach i bezpośrednio w Kancelarii parafialnej.
 4. Ofiary złożone na tacę drugiego lutego przekazane zostały na rzecz zakonów kontemplacyjnych w wysokości 495 zł.
 5. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu, w piątek prosimy: Annę Rezler, Dorotę Gibas, Aleksandrę Gibas, Agnieszkę Targosz, Elżbietę Mikołajczyk, Sylwię Ficek-Brańka.
 6. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego, dla dzieci Mały Gość Niedzielny i Staś.

Śleszowice, dnia 29 stycznia 2023 r.

 1. Przeżywając czwartą Niedzielę Okresu Zwykłego, wsłuchujemy się w nauczanie Pana Jezusa o błogosławieństwach, których wspólnym mianownikiem jest pokora, czyli całkowite uzależnienie swych decyzji życia od woli Boga.

 1. W Liturgii tygodnia:

 • We wtorek – wspomnienie św. Jana Bosko, kapłana.

 • W czwartek – Święto Ofiarowania Pańskiego.

 • W piątek – wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika, który jest patronem chorujących na gardło. W tym dniu będziemy poświęcać jabłka.

 1. W czwartek 2 lutego będziemy przeżywać Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane także świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze św. w tym dniu będą o 7.00 i 17.00. Na Msze św. przynosimy świece – gromnice. Będzie możliwość nabycia gromnicy przed Mszą św. Dzień ten obchodzony jest w Kościele także jako Dzień Życia Konsekrowanego, więc modlimy się za powołanych do życia w zakonach i o nowe powołania do życia według Rad Ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Składka w tym dniu przeznaczona jest na zakony kontemplacyjne.

 1. W tym tygodniu przeżywać będziemy pierwszy piątek miesiąca, odwiedziny chorych z posługą sakramentalną od godz. 8.00. Spowiedź św. z racji pierwszego piątku będzie w czwartek przed Mszami św. rano od 6.30, popołudniu od 16.15 oraz w piątek od godz. 16.00.

 1. W sobotę podczas adoracji synodalnej przed Mszą św. Różaniec św. w intencji naszej Ojczyzny Polski. W tym miesiącu patronuje naszej modlitwie bł. Józef Stanek SAC, męczennik II wojny światowej, kapelan zgrupowania „Kryska” Armii Krajowej.

 1. Bardzo proszę Wolontariuszy o pomoc w usunięciu dekoracji świątecznej w czwartek po wieczornej Mszy św.

 1. Dobiega końca czas decydowania się na udział w pielgrzymce do Włoch. Zachęcam do zapisów.

 1. Bóg zapłać za ofiary składane na ogrzewanie.

 1. Zapraszam najbliższą rodzinę do odebrania rozliczenia intencji pogrzebowych odprawionych w parafii i przekazanych do odprawienia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kiabakarii w Tanzanii. Są to intencje za śp. Kazimierę Spyrkę, Marię Michałek, Józefę Chamerę, Grażynę Kachel, Mariana Gałuszkę, Macieja Zdechlikiewicza, Juliannę Paździorę, Weronikę Cholewkę.

 1. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu, w piątek prosimy: Teresa Targosz, Jolanta Pływacz, Katarzyna Skrzyniarz, Ewelina Pyrek, Katarzyna Kuśnierz.

 1. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego, dla najmłodszych Mały Gość Niedzielny i Staś.

Śleszowice, dnia 15 stycznia 2023 r.

 1. W drugą niedziele Okresu Zwykłego w Liturgii Słowa Pan Bóg pyta o naszą wiarę, wiarę w Syna Bożego, który jest Barankiem Bożym, który jest obecny w Najświętszej Eucharystii, w który podczas Komunii przychodzi i zamieszkuje świątynię Ducha Świętego, którą jest każdy z nas.
 2. W Liturgii tygodnia:
 • We wtorek – wspomnienie św. Antoniego, opata.
 • W czwartek – wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa.
 • W piątek – wspomnienie św. Sebastiana, męczennika.
 • W sobotę – wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy.
 1. Pierwsze Stowarzyszenie Muzyczne w Śleszowicach zaprasza wszystkich na KONCERT NOWOROCZNY, który odbędzie się dzisiaj 15 stycznia (niedziela) o godz. 17.00 w Auli Szkoły Podstawowej im. Dywizjonu 303 w Śleszowicach.
 2. W środę 18 stycznia rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony pod hasłem: „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” (por. Iz 1,17). Włączmy się naszą osobistą modlitwą w troskę Pana Jezusa, który modlił się Wieczerniku przed męką: Ojcze, spraw, aby byli jedno. Nabożeństwo centralne pod przewodnictwem bpa Damiana Muskusa odbędzie się w niedzielę 22 stycznia o godzinie 19.00 w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika 26 w Krakowie.
 3. W sobotę spotkanie ministrantów i scholi o godz. 1100.

W tym dniu przypada dzień Dziadka i Babci, pamiętajmy o wdzięczności dla naszych przodków żyjący, a dla zmarłych prośmy o Niebo.

 1. W przyszłą niedziele 22 dzień miesiąca, w którym czcimy św. Ritę. Na zakończenie Mszy św. o godz. 1000 modlitwa przez wstawiennictwo św. Rity i błogosławieństwo róż.
 2. Pani Sołtys wsi Śleszowice zaprasza na spotkanie wiejskie, które odbędzie się 22 stycznia br. tj. w niedzielę o godz. 14ej w budynku Szkoły Podstawowej.
 3. W zakrystii są do nabycia kopie Ikony Świętej Rodziny, która peregrynowała w naszych Rodzinach, cena ikony to 100 zł.
 4. Zapraszam do zgłaszania się na pielgrzymkę do Słonecznej Italii w dniach 26 czerwca do 5 lipca. W tym tygodniu informacje o pielgrzymce zostaną przekazane do sąsiednich parafii.
 5. Bóg zapłać za złożone ofiary na ogrzewanie podczas kolędy i na tacę w kopertach. W tym miesiącu nie będzie tacy na inwestycje na rzecz ofiar kopertowych przeznaczonych na ogrzewanie. Bóg zapłać.
 6. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i zakup środków czystości. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu, w piątek prosimy: Gabrielę Pilarczyk, Marzenę Pilarczyk, Alicję Ziomek, Bożenę Makówka, Renatę Burdyl, Katarzynę Śliwa.
 7. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego.

Śleszowice, dnia 8 stycznia 2023 r.

 1. Przeżywamy dzisiaj Niedzielę Chrztu Pana Jezusa i uświadamiamy sobie na nowo, co dokonało się podczas naszego Chrztu św. Zostaliśmy uwolnieni z grzechu pierworodnego, staliśmy się Dziećmi Bożymi, jesteśmy jedną rodziną Kościoła, ale to, co najważniejsze staliśmy się Świątyniami Ducha Świętego. To zobowiązuje każdego z nas do troski o tę Świątynię, by była zawsze miejscem przebywania Boga w nas.
 2. Dzisiejsza Niedziela kończy liturgiczny Okres Bożego Narodzenia. Od jutra pierwsza część Okresu Zwykłego, kolor szat liturgicznych w tym okresie to zielony. Tradycyjnie jednak przedłużamy atmosferę śpiewania kolęd i wystrój kościoła do Święta Ofiarowania Pańskie tj. 2 lutego.
 3. W Liturgii tygodnia:
 • W piątek – wspomnienie św. Hilarego biskupa i doktora Kościoła.
 • W sobotę – Msza św. w intencji Ojczyzny.
 1. Dzisiaj zakończenie wizyty Duszpasterskiej w waszych domach. Jeśli ktoś nie mógł przyjąć kapłana w wyznaczonym terminie, to zachęcam do indywidualnego umówienia się na wizytę w tym tygodniu. Na stoliku z gazetami jest jeszcze poświęcone kadzidło i kreda do oznaczenia drzwi. Bóg zapłać za złożone ofiary.
 2. Serdeczne Bóg zapłać za życzliwe i ciepłe przyjęcie naszej Parafialnej Scholi z kolędą.
 3. W sobotę Msza św. wieczorna o godz. 17ej w intencji Ojczyzny.
 4. Pierwsze Stowarzyszenie Muzyczne w Śleszowicach zaprasza wszystkich na KONCERT NOWOROCZNY, który odbędzie się 15 stycznia (niedziela) o godz. 17.00 w Auli Szkoły Podstawowej im. Dywizjonu 303 w Śleszowicach.
 5. W zakrystii są do nabycia kopie Ikony Świętej Rodziny, która peregrynowała w naszych Rodzinach, cena ikony to 100 zł.
 6. Dziękuję za zainteresowanie naszą Parafialną Pielgrzymką. Program jest na stronie internetowej, a także na stoliku z gazetami. Zachęcam do zapisów.
 7. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu, w piątek prosimy: Iwonę Bacę, Bogusławę Bacę, Annę Bacę, Wiolettę Pilarczyk, Annę Matusik, Grażynę Huzior.
 8. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego.

Śleszowice, dnia 1 stycznia 2023 r.

 1. Rozpoczynamy dzisiaj Nowy 2023 Rok Uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki, zawierzając Jej przed obliczem Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie naszą przyszłość i to, co mamy w planach, a także to o czym sobie nie zdajemy sprawy, że się wydarzy, ale Pan Bóg już to wie. Równocześnie pierwszego stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pokoju, prosząc szczególnie Boga przez Maryję o pokój w naszych rodzinach, społecznościach i na całym świecie, a szczególnie na Ukrainie.

Dziś za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O, Stworzycielu, Duchu, przyjdź” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami - brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Hymn ten odśpiewamy na zakończenie adoracji.

 1. W Liturgii tygodnia:
 • W poniedziałek – Wspomnienie Św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanu, biskupów i doktorów Kościoła.
 • We wtorek - Wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus.
 • W piątek – Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli.
 • W przyszłą niedzielę święto Chrztu Pańskiego.
 1. Wczoraj zakończyliśmy Rok Kalendarzowy 2022 smutną informacją o śmierci czcigodnego Ojca Świętego papieża emeryta Benedykta XVI, którego pogrzeb odbędzie się w czwartek, 5 stycznia w Watykanie. Podczas uroczystych nieszporów dziękowaliśmy Bogu za dobro, które nam uczynił i przepraszaliśmy za grzechy. Wysłuchaliśmy także kazania podsumowującego miniony rok, które zostanie umieszczone na stronie internetowej.
 2. Msze św. z racji wizyty duszpasterskiej w poniedziałek, wtorek, środę i sobotę o godz. 7.00. Plan kolędy jest w gablocie, na stronie internetowej i w wersji papierowej w kopertach na stoliku z gazetami.
 3. W czwartek o godz. 16ej adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź św. przed pierwszym piątkiem. O godz. 17ej Msza św. w intencji śp. Ojca Świętego Benedykta XVI w dniu pogrzebu.
 4. W piątek przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego nazywana także świętem Trzech Króli. Msze św. w tym dniu jak w niedzielę o godz. 8.00, 10.00 i 11.30. Składka przeznaczona w tym dniu na misje. To także pierwszy piątek miesiąca, zapraszam na spowiedź we czwartek. Z tą uroczystością związane jest poświecenie kadzidła i mirry oraz kredy do oznaczenia drzwi naszych domów. Kadzidło rozprowadza służba liturgiczna po Mszach św., należy je przynieść w piątek do poświęcenia. W tym dniu nasza schola odwiedzi Wasze domy z kolędą i życzeniami Noworocznymi. Serdecznie proszę o życzliwe ich przyjęcie.

W tym dniu odwiedzimy chorych w ustalonym porządku od godz. 14.00.

 1. W sobotę pierwsza sobota miesiąca Msza św. z racji kolędy rano o 7.00, po Mszy św. odmówimy Różaniec w intencji naszej Ojczyzny Polski.
 2. W zakrystii są do nabycia kopie Ikony Świętej Rodziny, która peregrynowała w naszych Rodzinach, cena ikony to 100 zł.
 3. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu, w czwartek przed uroczystością Trzech Króli prosimy: Ewę Kuśnierz, Małgorzatę Zawiła, Barbarę Pindel, Urszulę Pławecką, Justynę Michałek, Agnieszkę Kudzia.
 4. Z okazji Nowego 2023 Roku życzę wszystkim, by był on nie tyle lepszy, co Boży, bo z Bogiem na pewno lepszy będzie. Szczęść Boże.

Sprawozdanie duszpastersko-ekonomiczne za rok 2022

Śleszowice, dnia 22 stycznia 2023 r

 1. Trwając w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan Pan Bóg uświadamia nam Swym Słowem, że prawdziwą jedność między ludźmi buduje się przez pogłębienie osobistej relacji jedności z Jezusem, a to dokonuje się poprzez pójście za Nim, czyli naśladowanie Go poprzez wędrowanie do wewnątrz siebie.
 2. W Liturgii tygodnia:
 • We wtorek – wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora kościoła.
 • W środę – Święto Nawrócenia św. Pawła, apostoła.
 • W czwartek – wspomnienie świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa.
 • W sobotę – wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, kapłana i doktora Kościoła.
 • W niedzielę – wspomnienie św. Wincentego Pallotiego
 1. Pani Sołtys wsi Śleszowice zaprasza na spotkanie wiejskie, które odbędzie się dzisiaj, 22 stycznia o godz. 14ej, w budynku Szkoły Podstawowej. Tematem spotkania będą sprawy bieżące.
 2. W środę po wieczornej Mszy św. spotkanie dla Rodziców członków scholii.
 3. W czwartek 26 dzień miesiąca, w którym czcimy naszą Patronkę Matkę Bożą Częstochowską, na zakończenie Mszy św. Akt zawierzenia Jasnogórskiej Pani.
 4. Zapraszam do zgłaszania się na pielgrzymkę do Włoch. Program jest na stronie internetowej parafii, w gablocie i na stoliku z gazetami.
 5. Bóg zapłać za ofiary składane na ogrzewanie. W tym miesiącu nie zbieramy tacy inwestycyjnej na rzecz ofiar kopertowych przeznaczonych na ogrzewanie, które proszę opisać nazwiskiem i adresem. Bóg zapłać.
 6. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu, w piątek prosimy: Dorotę Cholewę, Teresę Tyl, Katarzynę Ty, Karolinę Madej, Martę Płaszczymąkę, Agnieszkę Mikołajek.
 7. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego, od nowego roku w cenie 10 zł., a dla najmłodszych Mały Gość Niedzielny i Staś.

2022

Śleszowice, dnia 25 grudnia 2022 r.

 1. Wielkie czekanie, wielkie wypatrywanie adwentowe wypełniło się. Oto Emmanuel – Bóg jest pośród nas, Jego miłość na nowo zapłonęła na ziemi i w sercach naszych gości radością, pokojem i nadzieją na lepsze jutro. Życzę byśmy rozpalili w sobie cnotę wdzięczności za wszystko co mamy i kim jesteśmy, za to co było, jest i przed nami. Zdumiewa postawa Maryi i Józefa. Nie mają nawet domu w tej wędrówce, ale mają serca wdzięczne, bo mają Boga ze sobą – Jezusa. Niech mimo trudów i niedostatków płonie w nas wdzięczność za to, że Bóg jest pośród nas, jest z nami – Emmanuel.
 2. Jutro drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Msze św. odprawiamy jak w niedzielę o godz. 8.00, 10.00 i 11.30. Tradycyjnie ofiary złożone na tacę przeznaczone są na Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie.
 3. W Liturgii tygodnia obchodzimy oktawę Bożego Narodzenia, zatem każdy dzień jest taką samą uroczystością jak dzień dzisiejszy:
 • W poniedziałek – Święto św. Szczepana, pierwszego męczennika.
 • We wtorek – Święto św. Jana, apostoła i ewangelisty. W tym dniu podczas Mszy św. o godz. 17ej poświęcimy wino na pamiątkę wypicia zatrutego wina przez Jana, które wcześniej pobłogosławił i straciło moc zabijania.
 • W środę – Święto Świętych Młodzianków, męczenników - czyli dzieci zamordowanych przez Heroda.
 • W piątek – Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, zazwyczaj odprawiane w niedzielę po Uroczystości Narodzenia Pańskiego, jednak tym razem zbiega się ono z Uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki. Uroczystość tę obchodzić będziemy w niedzielę w Nowy Rok, pierwszego stycznia. W piątek Msza św. o godz. 17ej. Serdecznie zapraszam wszystkich, całymi rodzinami, by odnowić przeżywaną w tym roku Peregrynację Ikony Świętej Rodziny w naszych Rodzinach.
 1. W sobotę zakończenie Roku Kalendarzowego. Nieszpory dziękczynne z adoracją Najświętszego Sakramentu rozpoczniemy o godz. 16ej. W trakcie nieszporów kazanie podsumowujące wydarzenia całego roku, następnie hymn przebłagalny Przed oczy Twoje Panie…, Te Deum… i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, bezpośrednio po adoracji rozpoczniemy Mszę św.
 2. Obecnych pośród nas Gości zapraszamy do udziału w parafialnej pielgrzymce do Miejsc św. we Włoszech. Termin pielgrzymki to 26 czerwca do 5 lipca – 10 dni. Program dostępny jest w gablocie, na stronie internetowej, a także w formie papierowej na stoliku z gazetami.
 3. Bardzo proszę, aby każda Rodzina przyjęła Życzenia Bożonarodzeniowe wraz z planem kolędy i z ważnymi informacjami, które znajdują się w kopertach na stoliku pod chórem. Kolęda została rozpisana według dotychczasowych rejonów. Plan Kolędy dostępny jest też w gablocie i na stronie internetowej Parafii.
 4. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zapraszają na koncert kolęd i pastorałek pn. „Małopolskie Kolędowanie", który odbędzie się w kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach, 27 grudnia 2022 roku o godz. 19.00. Wstęp wolny.
 5. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Leokadie Gałuszkę, Aleksandrę Gałuszkę, Marzenę Żmiję, Barbarę Raszkowską, Bernadettę Stec, Renatę Huber.
 6. Z prasy katolickiej jest do nabycia Świąteczno-Noworoczny Gość Niedzielny w cenie 15 zł oraz styczniowe numery Małego Gościa i Stasia. Zachęcam do zabrania także naszego Pisma gminnego.
 7. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tak wspaniałej dekoracji Bożonarodzeniowej. Szczególną wdzięczność kieruję do Nadleśnictwa Sucha reprezentowanego przez Panią Sławomirę Szczygieł, Pana Leśniczego Tomasza Biela z Leśnictwa Mucharz za tak piękne i okazałe choinki. Wdzięcznością ogarniam wszystkich, którzy wzięli czynny udział w transporcie choinek, w instalacji choinek i wieńca, w ich dekorowaniu, w przygotowaniu materiałów i w budowie Szopki. Niech ta anonimowość będzie darem naszych serc dla Dzieciatka Jezus, które wynagradza darem błogosławieństwa w codziennym życiu. Wszystkim jeszcze raz z głębi serca Bóg zapłać.
 8. W minionym tygodniu odszedł do wieczności śp. Franciszek Pływacz, Wieczne odpoczywanie …

zal.-nr-1-zyczenia-Matropolity-Krakowskiego-na-Boze-Narodzenie-2022-r.

PORZĄDEK WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ

 

REJON DATA od godz. OD KOGO
I 27 XII 8.00 Grota Wierchy – od Państwa Zawada do Izabela i Tomasza Grajny.
II 28 XII 8.00 Od Pana Bolesława Nosal do Haliny i Kazimierza Ziomek
III 29 XII 8.00 Od Pani Janiny Tyl i Państwa Śliwów do Państwa Teresy i Marcina Sowa.
IV 30 XII 8.00 Tarnawa Górna - od Państwa Kozina do Państwa Siwiec.
VI 2 I 8.00 Od Pani Władysławy Ficek do Ireny Szklarczyk i Państwa Maciaszek.
V 3 I 10.00 Od Państwa Krzak do Państwa Mikołajek
VII 4 I 8.00 Od Pani Barbary Ćwiękała i Państwa Żurek do Państwa Gancarczyk.
VIII 5 I 8.00 Rówieniec - od Państwa Elżbiety Opala do Państwa Doroty i Czesława Cholewa.
IX 7 I 9.00 Rówieniec – od Pani Łucji Wątroba i Państwa Solak do Pani Marii Szczygieł.
X 8 I 13.00 Rówieniec - Za lasem – od Pana Jacka i Ewy Szafarczyk do Państwa Palarskich.

 

 

Drodzy Parafianie,

dzięki Dobremu Bogu mogę spotkać się z Wami w Waszych Domach i przynieść Wam dar Bożego Błogosławieństwa. Dziękuję Pani Halinie Ziomek za pomoc w planowaniu kolędy w istniejących już rejonach. Poniżej kilka ważnych informacji:

 

 • Bardzo proszę nie nastawiać się na zamawianie intencji Mszalnych podczas kolędy. Jest to czas, aby się wspólnie modlić i poznawać. Intencje zamawiamy w Kancelarii lub zakrystii po Mszach św.
 • Podczas wizyty będziemy dokonywać aktualizacji kartoteki parafialnej.
 • Niektóre rejony osób sprzątających są zbyt małe, dlatego proszę o przemyślenie możliwych zmian lub dopisania osób, które są pełnoletnie czy też sprowadziły się do naszej parafii.
 • Jeśli to możliwe w tych trudnych finansowo czasach, to proszę w ciągu dwóch miesięcy do Wielkiego Postu o złożenie ofiary kopertowej opisanej adresem na pokrycie kosztów ogrzewania Kościoła. Ofiary składamy na tacę podczas Mszy św.
 • Bóg zapłać za ofiary złożone z okazji kolędy na moje ręce, które w części przekazane są na Bratnią Pomoc Kapłańską dla księży chorych i emerytów, na Seminarium Duchowne i Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie.

Bóg zapłać, za Wasze otwarte Serca i gościnę.

Śleszowice, dnia 18 grudnia 2022 r.

 1. W dniu wczorajszym 17 grudnia rozpoczęliśmy drugą część Adwentu. Liturgia Słowa prowadzić nas będzie przez wydarzenia Ewangelii, które bezpośrednio poprzedzały Boże Narodzenie.

A my nadal czuwamy z Maryją na Roratach, na które zapraszam wszystkich, a szczególnie tych, którzy jeszcze w nich nie uczestniczyli. Roraty odprawiamy od poniedziałku do piątku o godz. 17ej. W sobotę 24 grudnia roraty rano o godz. 7.00. Z racji Wieczerzy wigilijnej wieczornej Mszy św. nie będzie.

 1. Dzisiaj od godz. 13.30 odbędzie się w parafii Spowiedź św. adwentowa przed Świętami Bożego Narodzenia. Spowiadać będzie sześciu kapłanów od godz. 13.30 do 15.00, a następnie od 15.30. Z racji niedzieli nie będzie możliwości przyjęcia Pana Jezusa poza Mszą św. Spowiedź dla osób, które nie mogą klękać i słabosłyszących będzie w zakrystii. Zachęcam do zabrania rachunków sumienia ze stolika z gazetami dla pełniejszego przygotowania do Sakramentu Pokuty.
 2. W czwartek 22 grudnia o godz. 16.30 nabożeństwo ku czci św. Rity. Zachęcam do składania podziękowań i próśb do św. Rity, które odczytujemy podczas nabożeństwa. Na zakończenie Mszy św. błogosławieństwo róż.
 3. W piątek 23 grudnia o godz. 16.30 modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji zmarłych polecanych Panu Bogu w wypominkach rocznych.
 4. W sobotę czas Wigilijnej Wieczerzy, która otwiera Uroczystość Bożego Narodzenia. Bardzo proszę w tym dniu o zachowanie tradycji postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz zachowanie tradycyjnego charakteru rozpoczęcia Wigilii przez odczytanie Ewangelii o narodzeniu naszego Zbawiciela; odmówienie pacierza z Wyznaniem Wiary i Dekalogiem; otoczenie modlitwą zmarłych i połamanie się z bliskimi pobłogosławionym opłatkiem. Bardzo proszę też o zachowanie Waszych tradycji modlitwy wigilijnej, spożywania Wigilii i wigilijnego kolędowania.
 5. Pasterka tradycyjnie o północy, serdecznie zapraszam wszystkich, tym bardziej, że przez ostatnie dwa lata było to utrudnione i może się rodzić pokusa pozostania w domu i przeżycia tego wydarzenia tylko przez pośrednictwo telewizji. Nie poddajmy się pójściu na łatwiznę, ale oddajmy Jezusowi w tę noc nasz wysiłek, naszą obecność tu we wspólnocie naszej Parafii. Składka z Pasterki przeznaczona jest na fundusz pomocy SOS.
 6. Poświęcone opłatki na stół Wigilijny można nabyć po Mszy św. u Pana Organisty Dawida. Złożone ofiary są naszą wdzięcznością za posługę Pana Organisty w naszej Parafii. Serdeczne Bóg zapłać za Waszą hojność.
 7. Pod chórem na stoliku są do nabycia jeszcze ostatnie świece „Caritas” Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Mała świeca wyceniona jest przez „Caritas” na 9 zł. Wszystkie ofiary ponad to przeznaczamy na wyposażenie salki katechetycznej. Salka będzie służyć na spotkania młodzieży, ministrantom i scholii.

Wyrażam ogromną wdzięczność Górnikom i ofiarodawcom indywidualnym za przekazaną ofiarę na remont salki, a także Górnikom i Członkom Pierwszego Stowarzyszenia Muzycznego w Śleszowicach za wykonanie prac remontowych, które polegały na zamknięciu nieczynnego szybu wentylacyjnego i ociepleniu salki, wykonaniu instalacji elektrycznej oraz wymalowaniu salki, okien i drzwi.

 1. Zapraszam na parafialną pielgrzymkę do miejsc św. we Włoszech. Termin pielgrzymki to 26 czerwca do 5 lipca – 10 dni. Program dostępny jest w gablocie, na stronie internetowej, a także w formie papierowej w zakrystii. Otwieramy listę zapisów, na której jest już 6 osób.
 2. Wychodząc z kościoła bardzo proszę, aby każda Rodzina przyjęła Życzenia Bożonarodzeniowe wraz z planem kolędy i z ważnymi informacjami. Kolęda została rozpisana według dotychczasowych rejonów.
 3. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Barbarę Piątek, Katarzynę Piątek, Klaudię Piątek, Krystynę Głuc, Karolinę Głuc i Edytę Świętek.
 4. Z prasy katolickiej jest do nabycia Gość Niedzielny, Mały Gość i Staś.

 

 

PORZĄDEK WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ

 

REJON DATA od godz. OD KOGO
I 27 XII 8.00 Grota Wierchy – od Państwa Zawada do Izabela i Tomasza Grajny.
II 28 XII 8.00 Od Pana Bolesława Nosal do Haliny i Kazimierza Ziomek
III 29 XII 8.00 Od Pani Janiny Tyl i Państwa Śliwów do Państwa Teresy i Marcina Sowa.
IV 30 XII 8.00 Tarnawa Górna - od Państwa Kozina do Państwa Siwiec.
VI 2 I 8.00 Od Pani Władysławy Ficek do Ireny Szklarczyk i Państwa Maciaszek.
V 3 I 10.00 Od Państwa Krzak do Państwa Mikołajek
VII 4 I 8.00 Od Pani Barbary Ćwiękała i Państwa Żurek do Państwa Gancarczyk.
VIII 5 I 8.00 Rówieniec - od Państwa Elżbiety Opala do Państwa Doroty i Czesława Cholewa.
IX 7 I 9.00 Rówieniec – od Pani Łucji Wątroba i Państwa Solak do Pani Marii Szczygieł.
X 8 I 13.00 Rówieniec - Za lasem – od Pana Jacka i Ewy Szafarczyk do Państwa Palarskich.

 

Drodzy Parafianie,

dzięki Dobremu Bogu mogę spotkać się z Wami w Waszych Domach i przynieść Wam dar Bożego Błogosławieństwa. Dziękuję Pani Halinie Ziomek za pomoc w planowaniu kolędy w istniejących już rejonach. Poniżej kilka ważnych informacji:

 • Bardzo proszę nie nastawiać się na zamawianie intencji Mszalnych podczas kolędy. Jest to czas, aby się wspólnie modlić i poznawać. Intencje zamawiamy w Kancelarii lub zakrystii po Mszach św.
 • Podczas wizyty będziemy dokonywać aktualizacji kartoteki parafialnej.
 • Niektóre rejony osób sprzątających są zbyt małe, dlatego proszę o przemyślenie możliwych zmian lub dopisania osób, które są pełnoletnie czy też sprowadziły się do naszej parafii.
 • Jeśli to możliwe w tych trudnych finansowo czasach, to proszę w ciągu dwóch miesięcy do Wielkiego Postu o złożenie ofiary kopertowej opisanej adresem na pokrycie kosztów ogrzewania Kościoła. Ofiary składamy na tacę podczas Mszy św.
 • Bóg zapłać za ofiary złożone z okazji kolędy na moje ręce, które w części przekazane są na Bratnią Pomoc Kapłańską dla księży chorych i emerytów, na Seminarium Duchowne i Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie.

Bóg zapłać, za Wasze otwarte Serca i gościnę.

Śleszowice, dnia 11 grudnia2022 r

 1. Trzecia niedziela Adwentu nosi nazwę Gaudete, czyli „Radujcie się”. Zawołanie to i kolor szat liturgicznych uświadamiają, że zbliża się nasze odkupienie, Chrystus - Światłość ze Światłości, Światłość świecąca w ciemności.

Serdecznie zapraszamy na Roraty, szczególnie tych, którzy jeszcze w nich nie uczestniczyli w tym Adwencie. Roraty odprawiamy od poniedziałku do soboty o godz. 17ej. Przeżywamy je pod przewodnictwem św. Joachima, czyli dziadka Pana Jezusa. Każdego dnia losujemy zrobione przez dzieci serca, a wylosowana osoba zabiera Matkę Bożą do domu, by spędzić rodzinny wieczór z Maryją i z modlitwą różańcową.

 1. W Liturgii tygodnia:
 • W poniedziałek – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe.
 • We wtorek – Wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy.
 • W środę – Wspomnienie św. Jana od Krzyża, kapłana i doktora Kościoła.
 • W czwartek – Uroczystość Poświęcenia naszego Kościoła.
 1. W środę wieczorna Msza św. w intencji naszej Ojczyny. Serdecznie wszystkich zapraszam.
 2. W czwartek przypada XXVI Rocznica Poświęcenia naszego Kościoła. Z tej racji Msze św. o godz. 7.00 i 17.00. Wieczorna Msza św. w intencji Parafii i za Dobrodziejów naszego Kościoła.
 3. W piątek 16 grudnia rozpoczniemy Nowennę do Dzieciątka Jezus, którą będziemy odprawiać na zakończenie adoracji synodalnej.
 4. Spotkanie scholii i ministrantów w sobotę o godz. 11.00.
 5. W przyszłą niedzielę odbędzie się w parafii spowiedź Adwentowa przed Świętami Bożego Narodzenia. Wykorzystajmy ten tydzień na dobre przygotowanie do spowiedzi. Spowiadać będzie sześciu kapłanów od godz. 13.30 do 15.00 a następnie od 15.30. Z racji niedzieli nie będzie możliwości przyjęcia Pana Jezusa poza Mszą św.
 6. Bóg zapłać za ofiary na Pomoc Kościołowi na Wschodzie w wysokości 340 zł. Za tydzień taca inwestycyjna, na zamknięcie kosztów montażu pieca CO.
 7. Poświęcone opłatki na stół Wigilijny można nabyć po Mszy św. u Pana Organisty Dawida. Złożone ofiary są naszą wdzięcznością za posługę Pana Organisty w naszej Parafii. Serdeczne Bóg zapłać za Waszą hojność.
 8. Pod chórem na stoliku są do nabycia świece „Caritas” Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Mała świeca wyceniona jest przez „Caritas” na 9 zł. Wszystkie ofiary ponad to przeznaczamy na wyposażenie salki katechetycznej, która obecnie jest remontowana. Salka będzie służyć na spotkania młodzieży, ministrantom i scholii. Koszt dużej świecy 25 zł.
 9. Zapraszam na parafialną pielgrzymkę do miejsc św. we Włoszech. Termin pielgrzymki to 26 czerwca do 5 lipca – 10 dni. W programie: Asyż, Cassia i Raccaporena miejsca życia św. Rity, Watykan i Rzym, Monte Casino, Pompeje, św. Michał w Monte Sant’ Angelo, Ojciec Pio w San Giowani Rotondo, Święte Oblicze z Manopello, Loreto i Padwa. Program dostępny w gablocie, na stronie internetowej a także w formie papierowej w zakrystii.
 10. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Annę Bogunia, Katarzynę Świętek, Katarzynę Dębińską, Ewę Stanaszek, Dorotę Warmuz, Milenę Paleczną, Annę Antosiak, Izabelę Grajny.
 11. Z prasy katolickiej jest do nabycia Gość Niedzielny.

Śleszowice, dnia 4 grudnia2022 r.

 1. Przeżywamy II-ą niedzielę Adwentu i pierwszą niedzielę miesiąca. Na zakończenie Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu. Liturgia Słowa kieruje naszą uwagę na św. Jana Chrzciciela i uświadamia nam, że Pan Bóg posługuje się ludźmi, także nami, by przygotować swą obecność i działanie w codzienności naszego życia i życia naszych bliskich.

Roraty odprawiamy od poniedziałku do soboty o godz. 17ej. Przeżywamy je pod przewodnictwem św. Joachima, czyli dziadka Pana Jezusa. Każdego dnia losujemy zrobione przez dzieci serca, a wylosowana osoba zabiera Matkę Bożą do domu, by spędzić rodzinny wieczór z Maryją i z modlitwą różańcową.

 1. W Liturgii tygodnia:
 • We wtorek – Wspomnienie św. Mikołaja, biskupa.
 • W środę – Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła.
 • W czwartek – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
 • W sobotę – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Loretańskiej.
 1. Drugą Niedzielę Adwentu, zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski, obchodzimy jako Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Po Mszach św. można wesprzeć ofiarami to dzieło, któremu patronuje Episkopat Polski. Bóg zapłać. W gablocie i na stronie internetowej zamieszczony jest list Episkopatu Ukrainy do Duchownych i Wiernych Kościoła Katolickiego w Polsce.
 2. Serdecznie zapraszam Rodziców Dzieci klasy III na spotkanie formacyjne na plebani w poniedziałek, czyli jutro o godz. 19.00.
 3. W czwartek Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z objawieniami siostry Pierini Gilli z 8 grudnia 1947 r. w Włoszech w Montechiari, Matka Boża prosiła, aby w tym dniu odprawić Godzinę Łaski, która trwa od 12.00 do 13.00:

Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie, ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski.

Jeśli ktoś nie może w tym czasie nawiedzić kościoła, a będzie modlił się w południe w domu, ten także otrzyma za moim pośrednictwem wiele łask. Każdy, kto będzie modlić się w tej intencji i wylewał łzy pokuty, odnajdzie pewną drabinę niebieską, przez me macierzyńskie Serce będzie też miał zapewnioną opiekę i łaskę.

Zapraszam na Godzinę Łaski do Kościoła: o godz. 12ej - 15 minut adoracji w ciszy na osobistą modlitwę; o 12.15 odmówimy Różaniec św.; po Różańcu Msza św. ku czci Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej.

Po południu: o 16.30 adoracja synodalna, o 17ej Msza św. Podczas Mszy św. nabożeństwo poświecenia i wręczenia Medalika Matki Bożej Niepokalanie Poczętej Dzieciom przygotowującym się do pierwszego spotkania z Panem Jezusem w Spowiedzi i Komunii św.

 1. Spotkanie scholii w piątek po Roratach, spotkanie ministrantów w sobotę o godz. 11.00.
 2. Bóg zapłać za ofiary na tacę inwestycyjną, które wyniosły 3657,30 gr.
 3. Już dzisiaj można nabyć poświęcone opłatki na stół Wigilijny. Opłatki rozprowadza po Mszy św. Pan Organista Dawid. Złożone ofiary są naszą wdzięcznością za posługę Pana Organisty w naszej Parafii. Serdeczne Bóg zapłać za Waszą hojność. Za tydzień możliwość nabycia świec „Caritas” Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
 4. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Małgorzata Gałuszka, Małgorzata Gałuszka, Krystyna Gałuszka, Dominika Gałuszka, Gałuszka, Paulina Gałuszka, Wiesława Bogunia.
 5. Z prasy katolickiej jest do nabycia Gość Niedzielny i grudniowe numery Małego Gościa i Stasia.

 

L I S T

RZYMSKOKATOLICKIEGO EPISKOPATU UKRAINY DO DUCHOWIEŃSTWA I WIERNYCH KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO W POLSCE

II Niedziela Adwentu, jest wielkim dniem solidarności Wspólnoty Kościoła w Polsce wobec Wspólnoty Kościoła na Wschodzie, a w tym roku w szczególny sposób w Ukrainie. To już po raz dwudziesty trzeci Polacy spoglądają w stronę Wschodu, aby dać piękne świadectwo pamięci o żyjących tam katolikach, którzy mimo trudności i wielu przeciwności zachowali wiarę. Uczynili to z wielkim poczuciem swojej tożsamości i jedności z całym Kościołem Powszechnym. Nigdy nie zerwali łączności ze Stolicą Apostolską i nie wyrzekli się wiary, a wielu stając w jej obronie cierpiało dla imienia Jezus, przyjmując karę więzienia, upokorzenia i zabrania możliwości kształcenia się. Wielu, a nie jest to mała liczba, ponieśli śmierć, składając swoje życie jako kamień węgielny Kościoła i przykład niezłomności. Postawę ich można zamknąć słowami św. Pawła Apostoła, który w Liście do Filipin pisał: „Dla mnie bowiem żyć - to Chrystus, a umrzeć - to zysk.” (Flp 1,21). I rzeczywiście tak się stało. Ich cierpienie, ufamy w to bardzo mocno, okazało się dla nich zyskiem, bo jak podpowiada nam wiara, przyznając się do Boga, otrzymali z Jego ręki nagrodę. Dostrzegamy ją i widzimy w zbawieniu, które stało się ich udziałem w gronie świętych i błogosławionych, oraz w owocu ziemskim ich ofiary, jakim było odnowienie struktur Kościoła po upadku reżimu komunistycznego.

Biedny, zniszczony i rozproszony Kościół podjął wielką drogę wolności. Od samego początku nie była ona łatwa. Trzeba było bowiem odzyskiwać i odbudowywać kościoły. Trzeba było zatroszczyć się o powołania kapłańskie i zakonne. Trzeba było duszpastersko zatroszczyć się o wiernych. Dzisiaj możemy stwierdzić, że temu zadaniu Kościół sprostał. Było to możliwe w dużej mierze dzięki kapłanom i osobom zakonnym przybyłym z Polski. To oni stanęli obok nielicznych miejscowych duszpasterzy i podejmując wielki trud duszpasterskiej posługi, dzieląc niewygody i pokonując wszelkie przeszkody ze strony władzy, dali nowe oblicze Kościołowi. Stało się tak, ponieważ za nimi solidarnie stanęły ich wspólnoty diecezjalne i zakonne, parafie w których kiedyś pracowali i z których pochodzili. Dzięki ich posłudze nawiązały się więzy przyjaźni pomiędzy wspólnotami parafialnymi. Trwają one nadal i są świadectwem i obrazem żywej Ewangelii miłości i troski o bliźnich będących w potrzebie.

W tym miejscu przychodzą na myśl słowa św. Pawła Apostoła zapisane w Liście do Kolosan: „A wszystko, co czynicie w słowie lub w uczynku, wszystko czyńcie w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu i Ojcu przez niego.” (Kol 3,17). Zatem pouczeni słowem Apostoła dziękujemy Kościołowi w Polsce za okazaną braterską miłość na przestrzeni tych ponad 30 lat wolności Kościoła w Ukrainie. To podziękowanie jest pierwszym, jakie dzisiaj chcemy jako Episkopat Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Ukrainie wypowiedzieć i pozostawić pośród Polaków, którzy nie będąc najbogatszymi na świecie, potrafili się podzielić z jeszcze biedniejszymi.

Idąc dalej, chcemy zwrócić uwagę na hasło tegorocznego Dnia Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie, jakim jest: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Pośród trwającej wojny w Ukrainie jest ono dla nas światłem nadziei, a zarazem dumą z postawy Polaków. Pan Jezus powiedział: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.” (Mt 25,40). Zatem kolejny raz wypowiadając słowo dziękujemy, wypełniamy je treścią ewangelicznej miłości, jaką okazaliście w tych ostatnich miesiącach, gdy nakarmiliście głodnych, spragnionym daliście pić, przybyszów przyjęliście, nagich przyodzialiście i chorym podaliście pomocną dłoń. Uczyniliście to w swoim domu, któremu na imię – Polska. Za tę postawę bądźcie błogosławieni i weźcie w posiadanie obiecane przez Boga królestwo – prawdy, pokoju i sprawiedliwości.

Jesteśmy głęboko wzruszeni Waszą stałą życzliwością, solidarnością i jakże konkretną pomocą. Taka postawa jest wyrazem żywej wiary, bo jak powiada Apostoł Jakub: „Wiara bez uczynków jest martwa. Bo jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków?” (Jk 2,14). Zatem wraz z całą wspólnotą Kościoła w Ukrainie dziękujemy i prosimy nadal pamiętajcie o nas. Wasza życzliwa pamięć niech przejawia się w modlitwie błagalnej o szybkie zakończenie wojny i nastanie pokoju, ale również, o co z pokorą ośmielamy się prosić, także w ofiarach i darach materialnych.

Zdajemy sobie sprawę, że i wam jest trudno żyć. Pomyślcie jednak o waszych braciach i siostrach w wierze, którzy stoją na progu katastrofy humanitarnej, związanej ze zniszczeniami infrastruktury energetycznej, a co za tym idzie, lękiem i strachem przed nadchodzącą zimą. Już dzisiaj wszyscy doświadczamy braku prądu, a konsekwencją tego jest brak ciepła i wody. W całej praktycznie Ukrainie można z niego korzystać tylko 4 godziny na dobę. Są również miejsca, gdzie nie ma go całymi dniami. Zatem zbliża się do nas wróg, którego imieniem jest zimno, paraliż komunikacyjny i strach. Dzisiaj wojna to nie tylko front, gdzie toczą się walki przynoszące śmierć i raniące żołnierzy i osoby cywilne, ale również paraliż codziennego życia.

Święty Jan Paweł II powiedział: „Wierzę, że im bardziej się kocha, tym więcej się czyni, gdyż miłości, która nie jest niczym więcej niż uczuciem, nie mógłbym nawet nazwać miłością”. Prosimy was o tę właśnie miłość wyrażoną we wsparciu materialnym. Ono pomoże nam zabezpieczyć podstawowe potrzeby, takie jak chociażby zakup agregatów prądotwórczych, dzięki którym w naszych parafiach będziemy mogli zorganizować miejsca schronienia dla naszych wiernych, aby w krytycznym momencie mogli się ogrzać czy ugotować ciepły posiłek.

W czasie tak wielkiego doświadczenia, kiedy wojna pozostawia po sobie śmierć, cierpienie i zgliszcza, wspólnota Kościoła w Ukrainie nie jest sama, bo jest z nią Kościół w Polsce. Jesteście z nami od 24 lutego, gdy rozpoczęła się wojna. Trudno jest dzisiaj podsumować w liczbach otrzymaną pomoc, ale jest ona wielka, tak jak wielkie są serca Polaków. Prosimy bądźcie nadal blisko nas! Ta nasza prośba, którą kierujemy do Kościoła w Polsce, czyniąc to na ręce Episkopatu Polski, jest apelem lęku i trwogi o przetrwanie. Tak więc dziękujemy kolejny raz za dar modlitwy i pomoc finansową, jaką wesprzecie nas w II Niedzielę Adwentu. Na dzień dzisiejszy, wdzięczność naszą możemy najskuteczniej wyrazić poprzez modlitwę za ludzi dobrej woli.

Niech za wszelkie dobro nam okazane błogosławi Was Bóg, Ojciec Miłosierdzia i ochrania Najświętsza Maryja Panna, nasza wspólna Królowa i Matka.

Rzymskokatoliccy Biskupi Ukrainy

zebrani na plenarnym posiedzeniu

Konferencji Episkopatu Ukrainy

Lwów, 25 listopada 2022 roku

 1. Dzisiejszą liturgią w I-ą Niedzielę Adwentu rozpoczęliśmy nowy Rok Liturgiczny, który przeżywać będziemy pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Adwent to ponowne otwarcie naszych serc i dusz na Boga Ojca, który w historii zbawienia, po grzechu Adama i Ewy, zapowiada ustami proroków odkupienie, którego dokona Emanuel, Mesjasz, Syn Boży, Jezus Chrystus. To także czas towarzyszenia Maryi w dziewiątym miesiącu stanu błogosławionego i oczekiwanie z Nią na narodziny Jezusa. Czynimy to przede wszystkim przez udział w Roratach, Mszach św. ku czci Matki Bożej.

Roraty odprawiamy od poniedziałku do soboty o godz. 17ej. Zaproszeni jesteśmy wszyscy, całymi rodzinami. Dzieci i młodzież niech przynoszą lampiony, dorośli mogą przynosić świece. Roraty będziemy przeżywać pod przewodnictwem św. Joachima, czyli dzidziusia Pana Jezusa. Już jutro dzieci otrzymają plakat, a każdego dnia kolejny obrazek nawiązujący do czytań liturgicznych i do kazania. Każdego dnia będziemy także losować zrobione przez dzieci serce, a wylosowana osoba będzie zabierać Matkę Bożą do domu, by spędzić rodzinny wieczór z Maryją i z modlitwą różańcową.

 1. W Liturgii tygodnia:
 • W środę – Święto św. Andrzeja, apostoła.
 • W sobotę – Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, kapłana.
 • W niedzielę – Wspomnienie św. Barbary. Msza św. w intencji Górników o godz. 10.00.
 1. W piątek odwiedziny Chorych z Panem Jezusem z okazji pierwszego piątku, a popołudniu spowiedź św. od godz. 16ej. Bardzo proszę korzystać ze spowiedzi od poniedziałku podczas adoracji przed Mszami św.
 2. W sobotę podczas wieczornej Mszy św. zmiana tajemnic Różańca św. Podczas adoracji za wskazaniem ks. Arcybiskupa odmówimy Różaniec św. w intencji naszej Ojczyzny z rozważaniami św. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszam Zelatorów, Członków Żywego Różańca i wszystkich zatroskanych o naszą Ojczyznę.
 3. W przyszłą niedzielę poświęcimy opłatki na stół wigilijny. Będzie je można nabyć przed Mszami św. i po Mszach św. u Pana Organisty. Ofiary złożone przy tej okazji niech wyrażą naszą wdzięczność za posługę Pana Organisty Dawida dla naszej parafii, za pięknie prowadzony śpiew, za prowadzenie zespołu smyczkowego, scholii, za współpracę z Orkiestrą z Pierwszego Stowarzyszenia Muzycznego i Paniami prowadzącymi śpiew.
 4. W II Niedzielę Adwentu, zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski, obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Za tydzień po Mszach św. można wesprzeć ofiarami to dzieło, któremu patronuje Episkopat Polski. Bóg zapłać. Komunikat na ten temat można przeczytać na stornie internetowej pod ogłoszeniami, a także w gablocie
 5. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na tacę inwestycyjną. Serdeczne podziękowanie kieruję do Pana Zdzisława Pływacza, za remont i przygotowanie kotłowni do montażu pieca. Bóg zapłać.
 6. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i kwiaty. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Edytę Paleczny, Kingę Wróbel, Klaudię Rudowicz, Magdalenę Rudowicz, Marzenę Sękacz.
 7. Z prasy katolickiej jest do nabycia Gość Niedzielny i grudniowe numery Małego Gościa i Stasia.

XXIII Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie -
04.12.2022
„Posłani w pokoju Chrystusa”

W II Niedzielę Adwentu, zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski, obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na
Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, na Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie. Aktualnie, Kościołowi za wschodnią granicą, służy 198 kapłanów diecezjalnych, 387 kapłanów zakonnych, 320 sióstr i 40 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy.
Czas adwentu to czas wyjątkowy, najpierw z racji na szczególne treści religijne i bogactwo tradycji z tym okresem związanych, ale także dlatego że wprowadza nas bezpośrednio w Tajemnicę Wcielenia – Słowo stanie się Ciałem i zamieszka miedzy nami!
Tegoroczny adwent jest szczególny, bo naznaczony trwającą już dziewiąty miesiąc zbrojną inwazją Rosji na Ukrainę. Za naszą wschodnią granicą wciąż rozgrywa się dramat, mieszkańcy Ukrainy tracą swoje domy, bliskich i siły do zmagania się z wojenną rzeczywistością. Coraz więcej ukraińskich rodzin pozostaje bez dachu nad głową i szuka schronienia u krewnych czy znajomych w spokojniejszych rejonach inni korzystają z gościnności parafii i wielu innych instytucji a jeszcze inni zdecydowali się opuścić Ukrainę wybrać życie na emigracji w tym 1, 3 miliona w Polsce. Wśród tych, którzy zostali, wielu nie
stać na odbudowę lub wyremontowanie zniszczonego domu, a nawet kupno żywności i artykułów pierwszej potrzeby. W tej sytuacji i w perspektywie rozpoczynającej się zimy, ludzie ci mogą liczyć jedynie na pomoc z zewnątrz.
W ogromnej fali pomocy jaka płynie z Polski, od samego początku wojny uczestniczy też Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. We współpracy z różnymi instytucjami, wspólnotami i dzięki ofiarodawcom indywidualnym udało się i nadal udaje zorganizować wiele transportów z pomocą humanitarną a także pomagać tym, którzy zdecydowali się schronić w Polsce.
Nasze wsparcie, poprzez parafie, zgromadzenia zakonne czy instytucje takie jak Caritas Spes Ukraina, kierowane jest przede wszystkim do ludzi mieszkających na obszarach szczególnie dotkniętych skutkami wojny. Dotychczas, na pomoc Ukrainie z funduszy Zespołu wydaliśmy 1 504 000 zł. z tych pieniędzy zakupiliśmy żywość, artykuły medyczne, środki czystości a
także generatory prądotwórcze a w ostatnim czasie finansujemy zakup piecyków do ogrzewania i płyt do zabezpieczenia okien. Pokrywamy też koszty transportu pomocy humanitarnej – takich transportów zorganizowaliśmy 26! Ponadto wspieramy też finansowo funkcjonowanie domów seniora, domów dziecka i wielu wspólnot parafialnych, które przyjęły uchodźców wewnętrznych. Pomogliśmy też w organizacji letniego wypoczynku dla dzieci, – które dzięki temu mogły, choć na chwilę oderwać się od wojennej rzeczywistości.
Na wsparcie uchodźców, którzy przybyli do Polski przeznaczyliśmy 156 000 złotych, na doraźną pomoc oraz dla ośrodków, które ich przyjmowały.
Działalność Zespołu to nie tylko Ukraina, choć oczywiście w obecnej sytuacji głównie na tym kraju się koncentrujemy.
W roku 2022 zostało już zrealizowanych 214 próśb, na kwotę 2 121 000 złotych.
Z zebranych i przekazanych na Wschód pieniędzy, jak już podaliśmy wyżej na Ukrainę trafiło 1 504 000 zł. Pozostałą kwotę przeznaczyliśmy na organizację letniego wypoczynku połączonego z formacją dla dzieci i młodzieży. Tą pomocą objęliśmy 32 grupy z Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu, Kazachstanu i Syberii, jak wspominają organizujące ten wypoczynek Siostry czy Kapłani – dla wielu uczestników jest to wyjątkowy czas nie tylko zabawy, spotkań, modlitwy, ale też regularnego jedzenia! Wspieramy też funkcjonowanie świetlic, przedszkoli, domów dziecka, domów seniora i samotnej matki, przytuliska dla bezdomnych oraz stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry i braci zakonnych służące dożywianiu dzieci, starszych i najbiedniejszych. Pamiętamy też o tych, którzy ze Wschodu do Polski przyjechali, w tym również o studentach z Białorusi, Ukrainy i Gruzji, poprzez wypłacanie stypendiów. Zespół świadczy też nieustannie pomoc liturgiczną dla Kościoła katolickiego na Wschodzie poprzez zakup dla konkretnych parafii paramentów liturgicznych, nagłośnień do kaplic i świątyń, ksiąg liturgicznych, a także modlitewników i śpiewników oraz wszelkiego rodzaju pomocy katechetycznych. Ciągle jeszcze ważną część naszych wydatków stanowią dotacje na odbudowę oraz renowację kościołów, kaplic świetlic i sal.
Ponadto, Zespół finansuje wysyłkę prasy katolickiej, w tym wiadomości KAI czy czasopisma „Miłujcie się” oraz wspiera wydawnictwa i media działające w ramach Kościoła na Wschodzie, a także inne projekty. Z inicjatywy Zespołu powstał też Wolontariat Syberyjski, skupiający osoby świeckie, które w czasie swojego urlopu czy wakacji pomagają  duszpasterzom i siostrom zakonnym na Wschodzie. W 2022 roku na posługę wolontaryjną mimo ograniczeń na Ukrainę, do Kazachstanu i do Włoch, wyjechało 12 osób.
Jesteśmy na końcowym etapie opracowywania leksykonu wraz ze wspomnieniami na temat udziału polskich duchownych w odradzaniu się Kościoła Katolickiego na Wschodzie. Jest to bardzo ważne i dzieło, które pozwoli ocalić od zapomnienia to co zrobili kapłani i siostry zakonne z Polski dla Kościoła za wschodnią granicą, szczególnie po tzw. „pierestrojce”. Ponadto Dyrektor Zespołu wyjeżdża na Wschód, aby na miejscu poznać potrzeby i sprawdzić realizacje projektów, w mijającym roku odwiedził pięciokrotnie Ukrainę włącznie z dotarciem do Charkowa oraz Kazachstan, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze.
Zachęcamy do wsparcia duchowego i materialnego dzieł duszpasterskich, ewangelizacyjnych i charytatywnych Kościoła katolickiego na Wschodzie. Ofiary zebrane w II niedzielę Adwentu a także napływające od stałych ofiarodawców indywidualnych przez cały rok, służą bezcenną pomocą katolikom we wszystkich tamtejszych diecezjach.
W tym dniu z Kościołem w Polsce i poza jej granicami, łączą się wierni z wielu parafii za wschodnią granicą, dziękując Bogu za modlitwę i składane ofiary. „Dzień modlitwy i  pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie” tam, za wschodnią granicą, jest dniem wdzięczności za tych, którzy pomagają duchowo i materialnie.
W imieniu kapłanów, sióstr i braci zakonnych oraz wolontariuszy świeckich, posługujących aktualnie na Wschodzie a także wiernych, składamy serdeczne podziękowanie za wszelką pomoc i modlitwę.

W imieniu całego Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie

Ks. Leszek Kryża TChr
dyrektor biura Zespołu
Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie
przy Konferencji Episkopatu Polski
Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6,
01-015 Warszawa

Śleszowice, dnia 20 listopada 2022 r.

UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA.

 1. Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata zamyka Rok Liturgiczny, który przeżywaliśmy pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Na zakończenie Mszy św. o godz. 10.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu z litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt poświęcenia rodzaju ludzkiego, z którym za publiczne odmówienie związana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Za tydzień pierwsza niedziela Adwentu, która rozpoczyna kolejny Rok Liturgiczny.
 2. W Liturgii tygodnia:
 • W poniedziałek – Wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.
 • We wtorek – Wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyki i śpiewu kościelnego.
 • W czwartek – Wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Dung-lac, kapłana i Towarzyszy.
 • W piątek – Wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy.
 1. We wtorek Msza św. o godz. 17ej z racji 22-go dnia miesiąca i nabożeństwa ku czci św. Rity. W adoracji modlitwy przez wstawiennictwo św. Rity na zakończenie Mszy św. poświecenie róż. Przed adoracją można składać do koszyka podziękowania i prośby.

W tym dniu przypada wspomnienie liturgiczne św. Cecylii patronki muzyki i śpiewu kościelnego. Podczas Mszy św. o godz. 17ej uroczyście przyjmiemy dziewczęta do grona scholii parafialnej. Panu Organiście, zespołowi smyczkowemu, Pierwszemu Stowarzyszeniu Muzycznemu ze Śleszowic, Członkom scholii i wszystkim prowadzącym śpiew w naszym kościele serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i ubogacanie liturgii pięknem muzyki kościelnej. Życzymy Wam dużo zdrowia, gorliwości, wytrwałości w pomnażaniu talentów, którymi Pan Bóg Was obdarzył i wszelkiej opieki Bożej i naszej Patronki Maryi.

 1. W piątek o 16.30 w ramach adoracji modlitwa za zmarłych polecanych Bożemu Miłosierdziu w wypominkach rocznych oraz Msza św. w tej intencji.
 2. W sobotę 26 dzień miesiąca Msza św. wieczorna ku czci Matki Bożej Częstochowskiej, w adoracji modlitwy za przyczyną naszej Patronki i akt zawierzenia Parafii.
 3. Bóg zapłać za ofiary złożone z okazji VI Światowego Dnia Ubogich na cele charytatywne diecezji i parafii w kwocie 707 zł.
 4. W bieżącym roku przypada 90. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie, jednej z najokrutniejszych zbrodni dokonanych przez reżim sowiecki, której kulminacja przypadła na lata 1932-1933. Ludobójstwo dokonane przez Rosję pochłonęło – wg różnych szacunków – od 3 do 10 mln ofiar, w tym również Polaków. W przyszłą niedzielę – we wszystkich kościołach w Polsce – pragniemy modlić się w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie oraz w intencji wszystkich ofiar tamtej zbrodni.
 5. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i kwiaty. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Izabelę Mikołajek, Adriannę Mikołajek, Kingę Stępską, Elżbietę Bojęś, Patrycję Bojęś.
 6. Z prasy katolickiej jest do nabycia Gość Niedzielny i grudniowy numer Małego Gościa.

STANOWISKO  RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WOBEC DZIAŁAŃ JANA PAWŁA II
ODNOSZĄCYCH SIĘ DO PRZESTĘPSTW SEKSUALNYCH WOBEC MAŁOLETNICH

W przestrzeni publicznej coraz częściej słyszymy pytania o postawę Jana Pawła II wobec  dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i bezbronnych przez  duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa podczas jego pontyfikatu. Coraz głośniej stawiana jest teza, że Papież nie podchodził właściwie do tego  rodzaju czynów i niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. Wydaje  się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego typu opinii. Wpisuje się to w  próby podważenia autorytetu Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości,
potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. W konsekwencji stanowi  to usiłowanie pomniejszenia znaczenia tego wyjątkowego pontyfikatu dla Kościoła,  świata, kultury i człowieka.
Medialny atak na św. Jana Pawła II i jego pontyfikat znajduje także swoją przyczynę w  nastawieniu do jego nauczania, wyrażonego chociażby w takich encyklikach, jak Redemptor hominis czy Veritatis splendor, a także w głoszonej przez niego teologii ciała,  co nie odpowiada współczesnym ideologiom propagującym hedonizm, relatywizm i  nihilizm moralny.
W tej sytuacji uczciwe szukanie prawdy i dawanie jej świadectwa jest obowiązkiem  każdego prawego sumienia. Spojrzenie na działania Jana Pawła II powinno uwzględniać  kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, a także uwarunkowania, w jakich on żył.
Były one naznaczone przede wszystkim następstwami rewolucji kulturowej 1968 roku, odrzucającej obiektywne kryteria moralności i osobowej odpowiedzialności.  Powszechnie głoszono, zwłaszcza w środowiskach uniwersyteckich Zachodu, że
wszystko ma tę samą wartość i że, w konsekwencji, nie istnieje odtąd żadna różnica między dobrem i złem, prawdą i fałszem, pięknem i brzydotą. Obecnie pojawiają się nowe  ideologie, które są spuścizną rewolucji 1968 roku. Podważają one chrześcijańską  antropologię, której podstawową prawdą jest stworzenie człowieka przez Boga, jako  kobietę i mężczyznę, na Jego obraz i podobieństwo. W sposób oczywisty walka z  chrześcijańską wizją człowieka łączy się z próbami podważania wielkiego autorytetu,  jakim na całym świecie cieszy się św. Jan Paweł II, który z ogromną mocą głosił tę wizję
na wszystkich współczesnych mu areopagach. Starając się zrozumieć podejście Jana Pawła II do problemu wykorzystywania
seksualnego małoletnich, pragniemy pokazać konsekwentnie podejmowane przez niego  działania.
1. Już w początkach pontyfikatu w wprowadzonym przez Jana Pawła II w 1983 roku  nowym „Kodeksie Prawa Kanonicznego” jednoznacznie zobligowano przełożonych  kościelnych do karania sprawiedliwą karą członków kleru, będących sprawcami
2 wykorzystania seksualnego małoletnich, nie wyłączając wydalenia ich ze stanu  duchownego.
W 1992 roku Jan Paweł II ogłosił „Katechizm Kościoła Katolickiego”, który w artykule  2389 stwierdza, że „nadużycia seksualne popełniane przez dorosłych na dzieciach lub  młodzieży powierzonych ich opiece” są grzechem, będącym „jednocześnie gorszącym  zamachem na integralność fizyczną i moralną młodych, którzy będą nosić jego piętno  przez całe życie, oraz pogwałceniem odpowiedzialności wychowawczej”.
2. Prawdopodobnie pierwszy poważny sygnał o przestępstwach seksualnych  popełnianych przez duchownych na szkodę osób małoletnich dotarł do Jana Pawła II z  Kościoła w Stanach Zjednoczonych w 1985 roku za pośrednictwem nuncjusza
apostolskiego w Waszyngtonie. Była to analiza dotycząca nieskuteczności  dotychczasowych działań Kościoła w USA wobec sprawców wspomnianych przestępstw.  O rzeczywistej skali tego zjawiska nie miano jednak wtedy pełnego wyobrażenia.
3. Podczas wizyty ad limina episkopatu USA w 1993 roku Jan Paweł II zauważył, że  biskupi nie byli jednomyślni w stosowaniu prawa karnego w odniesieniu do przestępstw  seksualnych popełnianych przez duchownych. Dominowała tendencja do  minimalizowania znaczenia prawa karnego w życiu wspólnoty kościelnej, a istniejące
narzędzia prawne często nie były stosowane. Nie uświadamiano sobie również tego, jak  głębokie i szkodliwe dla psychiki ofiar mogą być skutki tych przestępstw. W tym samym  bowiem czasie w skali światowej rosły w siłę ruchy domagające się legalizacji pedofilii. Po tej wizycie w liście do biskupów amerykańskich Jan Paweł II napisał: „kanoniczne  kary, które są przewidziane za niektóre przestępstwa i wyrażają społeczną dezaprobatę  wobec zła, są w pełni uzasadnione. Pomagają one zachować wyraźne rozróżnienie  między dobrem a złem, przyczyniają się do moralnego zachowania, a także tworzą
właściwą świadomość wagi popełnionego zła”.
W drugiej części tego listu Jan Paweł II przestrzegał przed traktowaniem zła moralnego jako okazji do sensacji. „Zło rzeczywiście może być sensacyjne, ale sensacyjność wokół niego jest zawsze niebezpieczna dla moralności” – pisał. Możliwe, że ten sposób myślenia Papieża był pewną konsekwencją wynikającą z jego polskich bolesnych doświadczeń, gdy
pod rządami komunistów mass media były niejako urzędowo wrogie wobec Kościoła i częstokroć pojawiające się w niej informacje były po prostu kłamstwami i oszczerstwami. Postawa nieufności i niedowierzania wobec pojawiających się zarzutów dotyczących duchownych była zatem w dużej mierze uzasadniona, tym bardziej że w systemie komunistycznym były one często sposobem dyskredytowania pozycji i działania Kościoła oraz okazją do werbowania współpracowników spośród duchowieństwa.
4. Wydaje się, że w okresie od połowy lat osiemdziesiątych do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku skandal wykorzystania seksualnego rysował się dla Jana Pawła II głównie jako problem Kościoła w Stanach Zjednoczonych i w krajach anglosaskich. Dlatego w 1994 roku wydał on indult dla Kościoła w USA, którego celem było zapewnienie większej ochrony dzieci i młodzieży poprzez uzgodnienie przepisów
3 kościelnych z prawem amerykańskim. Dokument ten podniósł wiek ochrony osób małoletnich z 16 do 18 lat i wydłużył okres przedawnienia przestępstw wykorzystania seksualnego małoletnich do 10 lat od ukończenia 18. roku życia przez osobę skrzywdzoną. Dwa lata później, w 1996 roku, Papież wydał podobny indult dla Kościoła w Irlandii, skąd również zaczęły napływać informacje o przestępstwach seksualnych popełnionych przez duchownych. Świadomość Papieża dotycząca skali i skutków tych przestępstw wzrastała zatem wraz z upływem lat. Stawało się dla niego coraz bardziej jasne, że biskupi i wyżsi przełożeni zakonni nie podejmowali adekwatnych i przewidzianych prawem działań oraz że nie radzili sobie z ich stosowaniem.
5. Dlatego, pomimo posoborowych tendencji decentralizacyjnych, w 2001 roku Jan Paweł II wydał dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła. Dziecko zostało w nim ukazane jako jeden z największych skarbów, który za wszelką cenę należy chronić. Krzywda wyrządzona dziecku w sferze seksualnej została uznana za jedno z najcięższych przestępstw kościelnych i zrównana z profanacją Najświętszego Sakramentu czy złamaniem tajemnicy spowiedzi. Aby uniknąć bagatelizowania tych przestępstw w ramach Kościołów lokalnych, Papież na mocy tego dokumentu ustanowił jurysdykcję Stolicy Apostolskiej nad wszystkimi przypadkami wykorzystania seksualnego małoletnich od momentu uprawdopodobnienia się przestępstwa i nakazał jego zgłoszenie do Kongregacji Nauki Wiary. Odtąd postępowania karne prowadzone w tych sprawach zostały zarezerwowane Stolicy Apostolskiej i po dzień dzisiejszy pozostają pod jej ścisłą kontrolą. Decyzja ta pokazała, że Jan Paweł II zdał sobie sprawę ze skali i globalnego charakteru kryzysu spowodowanego wykorzystaniem seksualnym dzieci i młodzieży. Ta zmiana w stosowaniu i egzekwowaniu prawa była prawdziwie bezprecedensowa. Z perspektywy czasu widać, że okazała się ona punktem przełomowym w walce Kościoła z przestępstwami seksualnymi we własnych szeregach. W ślad za tymi decyzjami Jana Pawła II Stolica Apostolska zobowiązała wszystkie
Episkopaty do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach, przy równoczesnym respektowaniu prawa świeckiego.
6. Przejawem wzrastającej świadomości Papieża było jego przemówienie do kardynałów amerykańskich w kwietniu 2002 roku podczas spotkania, które było bezpośrednim następstwem fali ujawnień przestępstw wobec dzieci i małoletnich dokonanych przez osoby duchowne, sprowokowanej przez serię artykułów zamieszczonych w dzienniku „Boston Globe”. Dokonując diagnozy kryzysu, Jan Paweł II wskazał na ból osób zranionych przestępstwem. Ofiary nadużyć oraz ich rodziny zapewnił o „swojej głębokiej solidarności i trosce”. Zaznaczył przy tym, że zmierzenie się z tymi bolesnymi skutkami
musi odmienić Kościół i uczynić go bardziej świętym. Podkreślił też, że kto krzywdzi młodych, jest tej świętości zaprzeczeniem i że „w kapłaństwie i życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy krzywdziliby małoletnich”. Za istotną część problemu uznał też fakt, że „wielu czuje się zranionych sposobem podejścia hierarchów do tych przestępstw” oraz ich „decyzjami, które w skutkach okazały się błędne”. Podana przez Papieża 4 diagnoza kryzysu jest zatem jasna, a kierunek działań, które mają uzdrowić sytuację – jednoznaczny.
7. Z przedstawionych działań Jana Pawła II wobec ujawniającego się coraz wyraźniej kryzysu wyłania się obraz Pasterza, który odważnie i zdecydowanie pragnął się z nim zmierzyć, będąc równocześnie świadomy, że kryzys ten może zagrozić zdolności Kościoła do właściwego pełnienia jego misji w świecie. Papież doszedł do wniosku, że tylko „Kościół, stawiający czoła problemowi wykorzystywania z jasnością i determinacją” może również pomóc społeczeństwu przeciwstawić się pladze przestępstw seksualnych wobec małoletnich i bezbronnych. Widząc, że wobec tego problemu punktowe odpowiedzi nie są wystarczającym rozwiązaniem, w 2001 roku Papież podjął decydujący krok i zmienił prawo, które stało się narzędziem dla całego Kościoła. Tą zmianą uruchomił proces oczyszczania Kościoła, kontynuowany przez jego następców: papieży Benedykta XVI i Franciszka.
Usiłując dzisiaj zrozumieć ówczesną sytuację, trzeba też uwzględnić dominującą wtedy także w Kościele mentalność dyskrecji. Jeśli więc nawet podejmowano jakieś działania, to jednocześnie panował lęk i opór przed ich transparentnym komunikowaniem. Ponadto lektura raportu Stolicy Apostolskiej dotyczącego byłego kard. Theodora McCarricka każe stawiać pytania o to, w jakim stopniu Jan Paweł II był rzetelnie informowany przez powołane do tego organy, a w jakim stopniu pewne decyzje były podejmowane bez jego wiedzy na innych szczeblach władzy, zgodnie z kompetencjami.
W każdym razie raport nt. McCarrica nie pokazuje jakiegokolwiek „tuszowania” czy „zamiatania pod dywan” przez Jana Pawła II przestępstw seksualnych, których dopuścili się duchowni.
Próba zrozumienia postawy i działań świętego Jana Pawła II może być dla nas szansą na uświadomienie sobie, że działanie Boże przechodzi przez zwykłe – uwarunkowane kontekstem dziejowym i osobistą historią – człowieczeństwo. Jest także dla nas drogą do głębszego zrozumienia świętości, która polega na heroicznym przeżywaniu wiary, nadziei i miłości. Papież wielką wrażliwością otaczał każdego człowieka, o czym świadczy jego życie i nauczanie. Ogłoszenie przez Kościół świętości człowieka nie jest stwierdzeniem jego bezgrzeszności, a tym bardziej bezbłędności, lecz uznaniem świadectwa jego więzi z Chrystusem, mimo i na przekór ludzkim ograniczeniom i uwarunkowaniom.
Bezspornym faktem jest, że Jan Paweł II był papieżem, który zgodnie z nabywaną wiedzą podjął zdecydowaną walkę z przypadkami wykorzystywania seksualnego dzieci i małoletnich przez niektórych duchownych oraz wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw, podkreślając, że w „stanie kapłańskim i życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy krzywdziliby młodych”. Rozpoczął jakże ważny i kontynuowany do dziś proces oczyszczenia Kościoła w tej sferze.

Jasna Góra, 14 listopada 2022 roku

Śleszowice, dnia 13 listopada 2022 r.

 1. Przeżywamy XXXIII niedzielę okresu zwykłego. W liturgii Słowa Pan Bóg budzi w nas wiadomość czasów ostatecznych, którym będą towarzyszyć znaki czasu. Potrzeba z naszej strony czujności i gotowości, by je rozpoznać i zachować pokój, powagę i gotowość na spotkanie z Panem twarzą w twarz.
 2. W Liturgii tygodnia:
 • We wtorek – Wspomnienie św. Alberta Wielkiego, biskupa i doktora Kościoła.
 • W czwartek – Wspomnienie św. Elżbiety Węgirskiej, zakonnicy.
 • W piątek – Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy.
 • W sobotę – Wspomnienie bł. Salomei zakonnicy.
 1. Msze św. w tygodniu w poniedziałek, środę, piątek i sobotę o godz. 17ej we wtorek i czwartek o 7ej rano.
 2. W dniu dzisiejszym obchodzimy VI Światowy Dzień Ubogich, z tej okazji ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski prosi o przeprowadzenie we wspólnotach parafialnych składki do puszek na cele charytatywne w diecezji i parafiach. Wychodząc z kościoła można złożyć ofiarę na ten cel. Bóg zapłać.
 3. Spotkanie ministrantów i scholii w sobotę o godz. 11ej.
 4. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Po Mszy św. o godz. 10.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu z litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt poświęcenia rodzaju ludzkiego, z którym za publiczne odmówienie związana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego.
 5. Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to także święto patronalne ministrantów i lektorów, podczas Mszy św. o godz. 11.30 przyjmiemy nowych kandydatów, a kandydatów do grona ministrantów Liturgicznej Służby Ołtarza w naszej parafii.
 6. Ten dzień to również Światowy Dzień Młodzieży obchodzony w tym roku w diecezjach i parafiach. Serdecznie zapraszam na spotkanie formacyjne kandydatów do bierzmowania wraz z Rodzicami na Mszę św. o godz. 11.30.
 7. Dziękuję za wspólne przeżycie czasu modlitwy za naszych zmarłych. Pojawiły się jednak znowu incydenty składania śmieci cmentarnych za tujami. Bardzo proszę o szacunek do naszych zmarłych i odpowiedzialność. Proszę przejdźcie i zbierzcie te śmieci w imię miłości do naszych przodków spoczywających na naszym cmentarzu.
 8. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Jadwigę Król, Sylwię Król, Justynę Biel, Elżbietę Skowron, Justynę Biel, Ewę Szczygieł, Annę Szczygieł.
 9. Z prasy katolickiej jest do nabycia Gość Niedzielny z kolejną płytą biblijną i ostatnie listopadowe numery Małego Gościa Stasia.

Śleszowice, dnia 06 listopada 2022 r.

 1. Przeżywamy XXXII niedzielę okresu zwykłego. W Liturgii Słowa Pan Jezus rozwiewa wątpliwości dotyczące prawdy o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym. Pielęgnujmy w codziennym życiu ziemskim, życie wieczne, które jest w nas.
 2. W Liturgii tygodnia:
 • W środę – Święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej.
 • W czwartek – Wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła.
 • W piątek – Wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa.
 • W niedzielę – Dzień Solidarności z Kościołem prześladowanym i VI Światowy Dzień Ubogich.
 1. Msze św. w tygodniu w poniedziałek, środę, piątek i sobotę o godz. 17ej we wtorek i czwartek o 7ej rano.
 2. Szkoła Podstawowa w Śleszowicach oraz Stowarzyszenie Muzyczne Śleszowice zapraszają na patriotyczną WIECZORNICĘ z okazji Święta Niepodległości, która odbędzie się w budynku szkoły 10 listopada br. o godz. 17.00.
 3. W piątek przypada Narodowe Święto Niepodległości, z tej okazji dodatkowa Msza św. o godz. 10.00 w intencji naszej Ojczyzny. Z racji Święta Narodowego w tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 4. W przyszłą niedzielę 13 listopada br. będziemy obchodzić VI Światowy Dzień Ubogich, z tej okazji ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski prosi o przeprowadzenie we wspólnotach parafialnych składki do puszek na cele charytatywne w diecezji i parafiach.
 5. Bóg zapałać za ofiary złożone z okazji wypominków rocznych i jednorazowych. Przypominam, że modlitwy w intencji zmarłych wspominanych w wypominkach rocznych w naszej Parafii odprawiamy w każdy czwarty piątek miesiąca wraz z intencją Mszy św.
 6. W związku z nasileniem się sytuacji oszustw wyłudzenia pieniędzy na członka rodziny, policjanta, urzędnika, pracownika banku czy personelu medycznego, Policja ostrzega i przypomina podstawowe zasady ostrożności. Szczegóły znajdziemy na plakatach.
 7. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Monikę Pływacz, Wiolettę Frączek, Karolinę Frączek, Weronikę Frączek, Lucynę Pływacz, Agatę Śliwę.
 8. Z prasy katolickiej jest do nabycia Gość Niedzielny i listopadowe numery Małego Gościa Stasia z grą edukacyjną w temacie Niepodległości.
 9. Do wieczności odszedł w minionym tygodniu św. Franciszek Pluta, pogrzeb odbędzie się jutro tj. w poniedziałek o godz. 14.00, o 13.20 wprowadzenie do kościoła i Różaniec św. Dobry Jezu, a nasz Panie…

Śleszowice, dnia 30 października 2022 r.

 1. Dzisiejsza XXXI niedziela zwykła obchodzona jest w Kościołach, których data poświecenia jest nieznana, jako Uroczystość Rocznicy Poświecenia Kościoła Własnego. Rocznica poświecenia naszego Kościoła jest 15 grudnia.
 1. W Liturgii tygodnia:
 • We wtorek – Uroczystość Wszystkich Świętych.
 • W środę – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny).
 • W piątek – Wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa.
 1. Jutro o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi św., o godz. 17.30 ostatnie nabożeństwo różańcowe, o 18.00 Msza św.
 1. Zmiana porządku Mszy św. wieczornych na zimowy od 2 listopada. Przed wieczornymi Mszami adoracja synodalna od godz. 16.30. W czwartek Msza św. o godz. 7.00.
 1. We wtorek pierwszego listopada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w tym dniu o godz. 8.00, 10.00 i 14.00. Po Mszy św. o godz. 14ej procesja pięciu stacji z modlitwą za zamarłych na cmentarz.
 • Stacja I w drzwiach Kościoła za zmarłych Dobrodziejów naszego kościoła i naszej społeczności;
 • Stacja II przy Krzyżu misyjnym za zmarłych kapłanów i duchowieństwo;
 • Stacja III w bramie cmentarza za ofiary wojen i prześladowań.
 • Stacja IV na początku grobów w środku cmentarza za zmarłych Rodziców, krewnych, przyjaciół i sąsiadów;
 • Stacja V przy krzyżu za wszystkich zmarłych.

Podczas procesji będziemy się też modlić za zmarłych w wypominkach jednorazowych. Serdecznie proszę o godne zachowanie na cmentarzu, ograniczenie rozmów i atmosferę modlitewnego skupienia.

 1. W środę Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny. Msze św. w tym dniu o godz. 7.00, 9.00 i 17.00. 20 minut przed Mszami św. modlitwy za zmarłych wypominanych w wypominkach jednorazowych i rocznych.
 2. W piątek odwiedziny chorych z posługą sakramentalną z racji pierwszego piątku od godz. 8.00. Po południu od 16ej wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość Spowiedzi św., Msza św. o godz. 17.00.
 3. W sobotę Msza św. o 17.00 ku czci Niepokalanego Serca Maryi i zmiana tajemnic Różańca św.
 4. Bóg zapłać za ofiary złożone do puszek na Fundacje „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w kwocie 869 zł. oraz za dzisiejszą składkę na budownictwo sakralne w naszej diecezji.
 5. Bóg zapłać także za zaangażowanie w Konkurs na najpiękniejszy różaniec wykonany przez dzieci z naszej szkoły, za oddane głosy i złożone ofiary w wysokości 287 zł., z których ufundowano pięć nagród w dwóch kategoriach dla różańców z największą ilością głosów.
 • w kategorii przedszkolnej dwie nagrody dla: Jakuba Świętek - różaniec nr 13 i Eryka Pyrek – różaniec nr. 8.
 • w kategorii szkolnej trzy nagrody dla: Wiktorii Koralik – różaniec nr. 29; Dominika Kosek – różaniec nr. 15 i dla Emilii Mikołajek – różaniec nr. 28.

Ponadto przyznano nagrody ks. Proboszcza, dla trzech różańców wykonanych przez: Antoniego Kazimierczaka - różaniec nr. 25(orzech z intencjami na każdym dziesiątku); Lorenza Mirochę - różaniec nr. 22 (z bułeczek) i Barbarę Madej - różaniec nr. 15 (orzech malowany).

 1. Na stoliku z gazetami są formularze do zapisywania zmarłych na wypominki roczne i jednorazowe.
 2. Obecnie strona internetowa parafii jest w przebudowie, ale dostępne są już ogłoszenia i intencje.
 3. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i kwiaty. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Annę Plucha, Marię Kawończyk, Beatę Pilarczyk, Barbarę Sikorę, Ewę Pawłowską, Marzenę Gancarczyk.
 4. Z prasy katolickiej jest do nabycia Gościa Niedzielnego i listopadowe numery Małego Gościa i Stasia.
 5. Do wieczności odszedł w minionym tygodniu św. Jan Polak, pogrzeb odbędzie się jutro tj. w poniedziałek o godz. 14.00, o 13.30 wprowadzenie do kościoła i Różaniec św. Wieczne odpoczywanie…

ODPUST  ZA  ZMARŁYCH

Odpust zupełny jest to darowanie(odpuszczenie) człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, należnych za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty.

Poprzez spowiedź grzesznik otrzymuje przebaczenie wyznanych grzechów, ale uzyskane przebaczenie nie uwalnia od kar doczesnych (czasowych), które spotykają nas za życia lub po śmierci w czyśćcu. Dlatego nawet ktoś, kto umiera w stanie łaski uświęcającej może nie iść prosto do nieba i być może musi odnowić w sobie pełne podobieństwo do Boga.

ODPUST zatem nie jest odpuszczeniem grzechów, ale darowaniem kar czyśćcowych za grzechy.

Rozróżnia się odpusty cząstkowe i zupełne (zależnie od tego, w jakim stopniu uwalniają nas od kary doczesnej). Odpusty te może zyskiwać każdy ochrzczony dla siebie po spełnieniu odpowiednich warunków lub ofiarowywać je za zmarłych.

Kto uzyska odpust zupełny dla siebie uniknie kar czyśćcowych. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych - ratuje dusze z czyśćca. Oto okoliczności umożliwiające uzyskanie odpustu w najbliższych dniach:

1-8 listopada Odpust zupełny za zmarłych

 1. Wierni, którzy nawiedzą kościół, kaplicę publiczną, lub półpubliczną 1 listopada od południa i przez cały Dzień Zaduszny, mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia.
 1. Wierni, którzy nawiedzą cmentarz i pomodlą się mogą uzyskać odpust za zmarłych. Odpust jest zupełny od 1 do 8 listopada, natomiast w inne dni roku jest cząstkowy.

Warunki uzyskania odpustu są następujące

 1. Wykonanie powyższych czynności obdarzonych odpustem.
 1. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak pełnej dyspozycji wykluczenia upodobania do jakiegokolwiek grzechu, odpust będzie tylko cząstkowy)
 1. Spełnienie trzech warunków:
 • - spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej
 • - przyjęcie  Komunii  Świętej
 • - odmówienie Ojcze nasz.... Wierzę... i modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

WAŻNE: Po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać wiele odpustów zupełnych, a po jednej Komunii św. i jednej modlitwie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny.

Śleszowice, dnia 23 października 2022 r.

 1. Dzisiejsza XXX niedziela okresu zwykłego otwiera Światowy Tydzień Misyjny przeżywany według słów „Będziecie moimi świadkami”. Wszyscy na mocy sakramentu Chrztu św. jesteśmy zaproszeni i zobowiązani do dawania świadectwa o naszej przynależności do Chrystusa i Kościoła w codziennym życiu. Przyzywajmy Ducha Świętego, prosząc o odwagę dawania świadectwa i pamiętajmy w naszych modlitwach o Misjonarzach i Misjonarkach, a także prośmy o nowe powołania misyjne.
 2. Miesiąc różańcowy dobiega końca, zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy różańcowej, którą odprawimy w naszej świątyni od poniedziałku do soboty o godz. 17.30. W niedziele Różaniec o godz. 9.30. Zachęcam, aby dzisiejszy różaniec odmówić w Rodzinach.
 1. W Liturgii tygodnia:
 • W środę – Msza św. wotywna ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.
 • W piątek – Święto świętych apostołów Szymona i Judy.
 1. W środę przypada 26 dzień miesiąca, Msza św. ku czci naszej Patronki i akt zawierzenia Parafii.
 2. W piątek o godz. 17.00 rozpoczęcie adoracji z modlitwą wypominkową i Koronką do Bożego Miłosierdzia, o 17.30 nabożeństwo różańcowe i Msza św.
 3. Spotkanie scholii w piątek po wieczornej Mszy św. Spotkanie ministrantów w sobotę o godz. 11ej.
 4. W przyszłą niedzielę zmiana czasu z letniego na zimowy.
 5. Jeszcze dzisiaj można oddać swój głos na najpiękniejszy różaniec i złożyć ofiarę na nagrodę od wspólnoty parafialnej zwaną także nagrodą publiczności. Przy ołtarzu pod krzyżem jest stolik z kartkami i koszyk na losy i ofiary. Bóg zapłać za zaangażowanie.
 6. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary na tacę inwestycyjną, które wyniosły 4 265 zł. i 300 zł. w kopertach. W tym tygodniu zainstalowany został piec CO wraz ze zbiornikiem na ciepłą wodę. Całość ofiar ze 150 kopert i sześciu ofiar na konto wyniosła 20 600 zł. Tace inwestycyjne z września i października pozwoliły pokryć całość kosztów zakupu pieca. Koszt montażu zostanie podany za tydzień.
 7. Dzisiaj po Mszach św. można złożyć ofiarę do puszek na Dzieło Nowego Tysiąclecia z okazji Dnia Papieskiego
 8. Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona jest na wparcie budowy nowych kościołów naszej diecezji.
 9. Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych, co wiąże się ze sprzątaniem i dekorowaniem grobów naszych Zmarłych w kwiaty, wiązanki i znicze. Bardzo proszę o roztropność, co do wielkości szklanych zniczy, które może i piękne, ostatecznie trafiają do kontenera, zajmując mnóstwo miejsca.
 10. Na stoliku z gazetami są formularze do zapisywania zmarłych na wypominki roczne i jednorazowe. Wypominki można zamawiać po Mszach św. w zakrystii.
 11. Spowiedź św. codziennie podczas nabożeństwa różańcowego.
 12. Obecnie strona internetowa parafii jest w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia w komunikacji.
 13. Serdecznie dziękujemy za sprzątanie kościoła i kwiaty. O porządek w naszej Świątyni w tym tygodniu prosimy: Małgorzatę Solak, Kazimierę Biel, Bożenę Gawron, Alicję Wolas, Julię Wasiak, Krystynę Biel.
 14. Z prasy katolickiej jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i listopadowe numery Małego Gościa i Stasia.